Yunus Emre Gürünlü yazdı: ” FENERBAHÇE’NİN 112. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ HAKKINDA “

Fenerbahçe Spor Kulübü 112 yıllık şanlı mazisine bir çok başarılar katmış,Türk spor ve özellikle futbol tarihinde bir çok yeniliklere rekorlara imza atmış,ilkleri ülkemize ve Türk sporuna kazandırmış büyük ve köklü spor kulüblerimizdendir.

Savaş içinde olan ülkemizde ve işgal altında olan başkent İstanbul’da işgalci kuvvetlere karşı (İngiltere-Fransa) yapmış olduğu,futbol müsabakalarında hiç yenilgi yüzü (namağlup) görmemiş,aldığı galibiyetler  insanımıza milli mücadele yıllarında moral olmuş, ve bir direnişin öncüsü olarak, Kuva-i Milliye ruhunun temsilciliğini üstlenmiş,bugün bile bu ruhu dimağlarda diri ve taze tutarak,milli mücadelemizin kalesi ve adeta sembolü olmuştur.
112 yıllık şanlı tarihinde,bugün geldiğimiz noktada, Fenerbahçe Spor Kulübü sadece futboldaki başarılarıyla kalmamış;(Atletizm,Boks,Basketbol,Kürek,Yelken,Yüzme,Masa tenisi,Voleybol) gibi alanlarda da yer edinmiş,takdire şayan başarılarına bu branşlarda da devam etmiştir.

Türk-Futbol tarihine katkıları elbette ki,sportif başarılarıyla kalmamış olup,Türk Sporuna kazandırdığı ünlü isimlerle de,(Lefter,Can Bartu ,Cihat,Cemil Turan, Selçuk Yula, Basri Dirimlili, Fikret Kırcan, Aykut, Oğuz ve Kral Alex ve daha niceleri) zihinlerde yer etmiş ve bu kişilerin sporcu ahlakları ve spor adamı kimlikleri yeni yetişen sporcularımıza örnekler teşkil etmiştir.

Fenerbahçemizin kuruluş tarihinin 3 Mayıs olması elbette ki güzel bir hadisenin (Atatürk’ün kulüb ziyareti) cereyan etmesi üzere bu günde kutlanmaktadır,Zamanın Ordu Kumandanı sıfatıyla Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kulübü ziyaretleri esnasında, kulüp hatıra defterine yazdığı şu sözleriyle; ”Fenerbahçe Kulübü’nün her tarafa mazhar-i takdir olmuş bulunan asari mesaisini işitmiş ve bu kulübü ziyaret ve erbab-ı himmeti tebrik etmeyi vazife edinmiştim. Bu vazifenin ifası ancak bugün müyesser olabilmiştir. Takdirat ve tebrikatımı buraya kayd ile mübahiyim.”03.05.1918 Ordu Kumandanı Mirliva Mustafa Kemal Fenerbahçenin kuruluş yıl dönümünün 3 Mayıs olmasını adeta 101 yıl evvel tescil etmiştir.
İşte bu vesileyle bende Fenerbahçe’mizin 112.nci kuruluş yıl dönümünü ve,camiamıza gönül veren tüm Fenerbahçelileri, en kalbi duygularımla selamlıyor ve Fenerbahçe’ nin Halktır Halkın Takımıdır olduğunu hatırlatıp, sözlerime merhum Sadri Alışık beyefendinin dillere pelesenk olan şu sözleri ile son veriyorum “Bağırın ulan Fenerbahçe çok yaşa diye”.


Yunus E. GÜRÜNLÜ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*