Tuğba Şahin yazdı: “Tam Bağımsızlık “

İnsanın tarihteki yolculuğu dünyada kendi özgürlüğü üzerine kuruludur. Namık Kemal, Hürriyet Kasidesi’nde “Ne efsunkar imişsin ah ey didar-ı Hürriyet/Esir-i aşkın olduk gerçi kurtulduk esaretten” dizeleri ile ifadelendirmiştir. İstiklal Marşımızı şair Mehmet Akif Ersoy; “Korkma” sözüyle başlayıp “hakkıdır Hakk’a tapan milletimin istiklal” sözü ile sonlandırmıştır. 90’lardan bugüne süregelen “demokrasilerde çare tükenmez” anlayışıdır. Bu yazımda akademik, bilgiç yahut anlamı bilinmeyen sözcükleri dizmeyeceğim. İçerik bakımından nesnel olmayan, felsefi manada insanın ruhunun bağımsızlığına değineceğim. Hür vicdan, sadık yargı, özgür irade, temsil karakter, akıl meclisi, düşünce hukuku, yürek hakimi, bireysellik kanunu vs. açıklık getirecek. İfade Kurulu tartışmalarında, vatan inandığın mesleğini yaşatmandır. Kitabını, seçmek, sevdiğin ile buluşmak, istediğin yemeği yemek, kıyafet tarzı oluşturmak. Tüm yaşamın sana mı ait? Zevkler ve renkler özgürdür. Kişinin şahsiyetini belirleyen unsur; ideasına verdiği değerde mevcuttur.

Bir kişinin özgürlüğü, diğer kişinin özgürlüğünün başladığı yere kadar sınırlıdır. Sen başkasının hakkını gasp edemezsin. Ne demek ‘sınır’ ? Haddini aşmamak, terbiyesiz kelime söylememek, sözlüsüne göz koymamak, kıyafetine nazar atmamak, tabağındaki yemeğe saldırmamak, yüksek sesle bağırmamak, toplu taşıma aracında değmemek, makyajına karışmamak, ismine küfür etmemek vb.

Şiir yazıyorsun anlamıyorlar. Hikâye yazıyorsun beğenmiyorlar. Roman kurguluyorsun inanmıyorlar. Gazete kuruyorsun desteklemiyorlar. Film yapıyorsun sıkılıyorlar. Çay demliyorsun döküyorlar. Diplomalı eşekler deriz atasözünde. (Kim Milyoner Olmak İster yarışmasını açtık izliyoruz .) Dün akşam siyaset bilimi mezunu Osmanlı Türkçesi bilmediği kelimeye kahkaha ile güldü. Bölümünden alakasız olsa diyeceğiz ki evladımız bilmiyordur. Hayır, kafası karışık aşçılık okuyacakmış. İngilizce Siyaset bitirmiş ama eyvallah. Herkes çok biliyor her şeyi madem özgürlük nerede? Ahlak yasalarına uymamak adına bağımsızlık ön sunuyorlar, zenginlik kredi kartı ceplerinde nakit yok, başkasının evinde kalmanın anatomisini bilirler. Bir içiyorlar, içmenin uzmanıdırlar ceketimi alıp ayrılırım ortamdan. Sonra seni burnunla tembih edeler.

Türk Tarih Kurumu ilk kez piyes hazırladı. İstanbul Profil AKM’deki ilk gösterimine şahit olduk.  Bacıyan-ı Rum Anadolu Kadınlarının Ahi Evran dönemi Moğol İstilasında başında er olmadan, vatan namus çocuklarını korumak için asker gibi savaşarak can verişlerini konu ediniyor. Bir çocuk, anne ve babadan dünyaya gelir. Daha doğmadan doğmalarını istemediğini ya da tüm yaşam haklarını kontrol ederek mahkûm bıraktırıyorsun. Müebbet suçlanacağını, vicdanınla hüküm giyeceğini bilmiyor musun?

Toprak soğur, mevsim geçer, zaman evrilir. Ölümsüz tek şey ülkündür. Şehit kanına sadık değilsiniz. Pervasızca kör ve lanetlisiniz. Yüzeyselliğiniz içimi acıtıyor. Aşık değil bağımlısınız. Öğretmen değil tüccarsınız. Doktor değil hırsızsınız. Fütur ve cesur arasında fark vardır. Cesur, kendine inandığını toplum gözü önünde dik duruşuyla yaşatır. Fütursuz bana necilik zehrini akıtmak için körpeleri tutar, yakalar, avlar. Türkçe dersine asker girdi ortaokul son sınıftayız. Lisede her sene Türkçe öğretmeni değişiyor. Türkçe zayıftı bir süre bazı gramer hatalarımız vardı. İnsanın dilini almak ihanetin ayak sesleridir. Başka dil öğrenirken, öğrendiğiniz dilin kutsal kitabını süsleyerek anlatma merakındalar. İnsanın dinini almak tehlikenin ayak sesleridir. Seyahat etmek özgürlüktür. Vize pasaport vermemek nedir? Bir insanın seyahatini engellemek mahpusun ayak sesleridir. Düşman her vakitte ayağa bakar. Okumak özgürlüktür. Kütüphane, tiyatro, konser, sempozyum özgür bir ülkenin sosyalliğindeki temel öğeleridir. Düşman, bölücü örgütler ‘’kimlik’’ odağında özgürlük karşıtı ‘’kanalizasyon’’ ayarındadır. Hürüz. Kimsenin boyunduruğu altına girmeyiz. Ekonomi, yerli sanayi üretimiyle mümkün ancak asla özelleştirme ile değildir. Bayrak sonsuzluğun niceliğidir. Seviyorsan, cesursan, okuyorsan, inanıyorsan, düşünüyorsan, yazıyorsan pes etme! Kadın erkek aynı yolu beraber yürüyebilir. Cinsiyetin ayrımı yoktur. Sen aday ol, ben seni seçeceğim. Dünyaya ilan et yanında kalacağım. Sevmek bizim hakkımızdır.

Tuğba Şahin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*