Sema Levent yazdı: “Nefsiniz Değil, Nefesinizdir Kadın! “

Nefsiniz Değil, Nefesinizdir Kadın!..

Kâinatın annesi, bereketin simgesi olan kadınlarımız aynı zamanda insanlığın devamının da yegâne şartıdır. Kadın sevgidir, kadın şefkattir, kadın emektir, kadın fedâkârlıktır, kadın uykusuz gecelerdir, kadın ocakta pişen aş, kadın bacada tüten dumandır. Böylesine önemli bir değeri sadece göstermelik bir kadınlar gününde hatırlamak vefâsızlıktır. Ama farkındalık yaratmak, bazı duyguları canlı tutmak adına güzel bir tarafı da olsa gerek bu günlerin. Dinî ve millî değerlerine bağlı bir toplum olarak kadını her zaman baş tacı etsek de maalesef dinî ve millî değerlerimizden uzaklaştığımız özellikle son yıllarda kadınlarımızı soldurduğumuz, hak etmedikleri muâmelelere mâruz bıraktığımız da bir gerçektir. 

Oysa İslâmiyet kadını diri diri gömülmekten kurtarmakla kalmamış başta Nisâ süresi olmak üzere birçok ayetle kadının nikâhtan mehire, mirâstan nafakaya kadar haklarını teminat altına almıştır. Sadece bununla kalmamış Hazreti Meryem ve Firavun’un eşi Asiye Kur’ân-ı Kerîm’in ismen anarak meth ettiği mübârek kadınlardır. Rehberimiz Hz. Muhammet (s.a.s) Vedâ Hutbesi’nde yine bilhassa kadınları zikrediyordu:  “Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah’ın emâneti olarak aldınız.” buyuruyordu. 

Yıllar geçiyor, toplumlar çağdaşlaşıyor, sanayileşen dünya yepyeni roller biçiyordu insanlığa. Kadının yeri yine değişmemeliydi. Değeri bilinmeliydi. Mustafa Kemal haykıracaktı bu defa insanlığa “Dünyada her şey kadının eseridir.” diyecekti. İstiklâl Mücâdelesinden yeni çıkmış bir toplumda kadına seçme ve seçilme hakkı vererek, onu yine hayatın merkezine oturtacaktı. “Büyük başarılar, kıymetli anaların yetiştirdikleri  seçkin evlatlar sayesinde olmuştur.” diyerek hem kadının değerini vurgulayacak hem de yeni nesillere kocaman bir ufuk çizecekti.

Evet kadın ilhamdır. Anlatmakla bitirilemeyecek hikâyedir. Ümmeti olmakla şeref kazandığım, rehberim Hz. Muhammet (s.a.s) bir erkek; ilham kaynağım  M. Kemal bir erkek ve birazdan sözlerine yer vereceğim kıymetlim, idolüm abim de bir erkek. Kadını bir erkeğin ağzından anlatmak hem daha samimi olacak, hem de varılacak son ufku göstermesi adına daha inandırıcı olacaktı. Marifet iltifata tâbi değil midir? Ben de bunu yaptım. Aslında kadın, erkeği erkek yapandı. Erkekteki cesâretti kadın. Hâsılı kadın ve erkek birbirini tamamlayan unsurlardır. Yapboz misali birbirini tamamlar. Denge buradan doğar.

Doğrusu  kadının önemini az ama öz şekliyle, bir erkeğin,değerli abim Edebali LEVENT’in dilinden tüm dünyaya haykırmak isterim.

“Emsâlsiz ütopyaların gözlerinde hayat bulduğu eşsiz varlıktır kadın. Tebessümünde cenneti, öfkesinde cehennemi barındıran; kâinatın özetidir kadın. Sonsuzluk kudretinin tecellisi, ölümsüz duyguların en kutsal âsûdesidir kadın. Bâd-ı hazânı, bâd-ı sabâ eyleyen āhir-i ezâdır kadın. Gâh Amine’dir, doğan Muhammed Mustafa (s.a.s) olur; gâh Zübeyde’dir doğan Mustafa Kemâller olur. Ayşelerdir, Zeyneplerdir doğan… Vatan uğruna, millet uğruna, bayrak uğruna şehit olur. Aşkla işlenen her nakışta bin ilmek, işlenen her ilmekte binbir emektir kadın. Yaşayan her canlının dünyaya girizgâhı, harlanmış çöllerin doyumsuz serâbı, zifiri karanlıkların en nadide hülyâsıdır kadın. Ne lügatim el verir kadını tasvîr etmeye ne de ömrüm yeter saatlerce size dâir hislerimi nakşetmeye!..

Sizler varlığımızın yegâne sebebisiniz. Fikri, vicdânî ve cismânî yönlerinizle; sevginin, hoşgörünün, barışın ve adaletin hüküm sürdüğü bir geleceğin inşâsı ancak ve ancak siz kıymetli kadınların sayesinde mümkün  olacaktır. Her değerin kıymetsizleştirildiği; kaba kuvvetin, şiddetin, bireyselleştirilmişliğin meşrûlaştırıldığı bu bedbaht çağın aydınlanması sizlerin güneş misâli dünyamızı aydınlatmanızla ete kemiğe bürünecektir. 

Büyük işler büyük düşlerle başlar ya hani. O halde bir dünya düşlüyorum: Annemin tarifsiz şefkati, eşimin asil sevgisi, ablamın sonsuz merhameti ve kız kardeşimin erişilmez hoşgörüsü ile yaşatılan!.. Bu emsâlsiz düşümün yarınlarımız olması temennisiyle.” 

Şems’in dediği gibi “Kadın; bilmeyene ‘nefs’, bilene ‘nefes’tir.” Nefesinizi kesmemeniz dileğiyle!..

Kadını anma ve anlama gününüz kutlu olsun!..

Sema Levent

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*