Sazfilm & Avrasya Gençlik Gelişim Derneği Anadolu Kültürünü Avrupa’ya Taşıyor / Bilal Göl

Anadoludan bir yolculuğu anlatarak bir belgesel ve bunun ile yeni bir AB Erasmus+ projesi ile bağdaştırılıp devamını getirmeyi hedefliyoruz asıl amacımız Anadolu kültürü Avrupa’ya taşımaktadır.

KÜLTÜRLERİ HARMANLAYAN İŞBİRLİĞİ: SAZFİLM & AVRASYA GENÇLİK GELİŞİM DERNEĞİ

Avrasya Gençlik Gelişim Derneği’nin; kültürleri kaynaştıran, hoşgörü yaratan, nefret söyleminden uzak ve çağımızın yabancı ve farklılıklardan korkan toplumlarını aynı paydada buluşturan bir proje olarak tanımladığı SAZFİLM projesi 5 yıldır çalışmalarına devam etmektedir. Tutkulu kameraman Stephan Talneau ve Anadolu aşığı Petra Nachtmanova’nın kıstılı imkanlarla başlattığı bu proje Balkanlardan Kafkasya’ya, Kuzey Avrupa’dan Anadolu’ya kadar birçok coğrafyadaki telli çalgıların ve kültürel mirasın korunmasına olanak sunmuştur. Projenin bir sonucuk olarak bir SAZFİLM belgeseli gösterime girecektir. Avrasya Gençlik Gelişim Derneği, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi İşbirliğiyle projeyi Avrupa düzeyine taşımak için Erasmus+ ve AB alanında çeşitli çalışmalar yürütmektedir.

BİR FELSEFE HAZİNESİ: ANADOLU

Anadolu kültürünün baş döndürücü felsefesine tutulan, Polonya-Avusturya asıllı yetenekli müzisyen Petra Nachtmanova kendini keşfetmek için Berlin’den başlayarak Anadolu’dan Horasan’a kadar uzanan haftalarca süren bir yolculuğa çıkar, yolculuk boyunca tek bir soru sorar:  

“Bana eve götüreceğim bir türkü öğretebilir misiniz?”.

Sırtında da efsanevi çalgı vardır: Bağlama.

Yolculuğu Berlin’den İstanbul’a, Anadolu’dan Kafkas Dağları’nın karlı tepelerinden İran’ın doğu çöllerine uzanıyor. Bosnalı saz ustaları, takım elbiseleriyle dağlara çıkan müzik erbapları ve Blues Rock’un muhtemel mucitlerinden sigara tiryakisi Türkmenlerle tanışıyor. 

Saz’ müziğin gücünü gösteren ve dünyanın sınırlarını zorlayan bir yol filmi, aynı zamanda da hayatın anlamını keşif için Asya’yla Avrupa arasında geçen nefes kesici bir seyahat. İnsanların günlük sıkıntılarına rağmen onları bir arada tutan bu “özel şey” sazın hikayesi. 

PROJEDESTEK ÇAĞRISI

Avrasya Gençlik Gelişim Derneği, SAZFİLM’in 2020’nin yaz ayında kültürleri kaynaştıran ve geleneksel edebi değerlerimizi koruyan büyük bir festivale dönüşmesi için özel sektör, kamu sektörü, dernek, STK’lar ve bütün bireylere destek çağrısında bulunmaktadır. 2020’nin Mart ayı içerisinde gerçekleşecek bir gala ile SAZFİLM belgeseli gösterime sunulacak ve destekçileri ile bir araya gelecektir. Avrasya Gençlik Gelişim Derneği, kültürel mirasımıza sahip çıkan bu modern çalışmaya destek verecek kurumları info@youtheurasia.org ile iletişime geçmeye davet etmektedir.

Websayfası: https://www.sazfilm.com/ 
 Facebook grubu: https://www.facebook.com/sazfilm/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*