Psk. Büşra Yurtsever yazdı: “Hiçlikten İçen Varlık “

HİÇLİKTEN İÇEN VARLIK ! 

Âdemoğlu, kendi  hiçliğinde her şeyi doğurabilecek  sonsuz (mutlak) varoluş potansiyeliyle yaratılmıştır / varedilmiştir.

VARAOLUŞ BİLİNCİNE hâkim olan insan sorumlu olduğu KULLUK BİLİNCİ ile varlığının hiçbir şey ve her şey haline  sokacaktır.” “Yani okyanusta damla ama  okyanusun kendisi !” ”  Ancak bu sorumluluğu  kavrayan bilinç-Akil sahipleri !

Bu dünyaya ait hiçlik mertebesine (kendi gerçekliğinin ötesine,  daha sonra kainattaki diğer manevi derecelere göre mertebelere yükselecektir. Tekâmül edecektir. Başta kendini tanıyarak ! TA Kİ HİÇ OLANA DEK  ! 

SİYAH*kıyılardan İNmeden (Nefsi tezkiye, Kalbi Tasfiye  )

MAVİ Denizlere  YÜKSELEMEZ(Tekâmül) -Açılamaz Âdemoğlu ! 


Âdemoğlu, Adem’dir ! Adem demek hiçlik ve yokluk demektir. Aynı zamanda Rah-ı Adem’dir. (yokluk, hiçlik yolu ) Kendinden başlayıp  kendinde yolculuk yapan varlık yolcusu insan ! 


Bismillahirrahmanirrahim “Alim-i Mukaddir“. Her şeyi  hakkıyla bilen ve sonsuz ilmiyle ezelden ebede her şeyi yaratılmadan önce takdir edip planlayan Allah” dır. “ Elhamdü Lillah” Ezelden ebede her türlü hamd ve övgü, şükür ve minnet Allah’a mahsustur ! 


Adem /Âdemoğlu , doğmadan önce de ( Ana rahminden dünyaya gönderilmeden önce ) bir hiç*  olarak vardı . Her şeydi! Önce ruh olarak var edildi sonra Kün !  Ol emriyle Varlık kazandı! Kâlü Belâ’dan  / Bezm-i Elest den beri varlık yolculuğunda (Umman-i Adem ) aslında insan.İlk kendisine  ruh verildiği andan itibaren hiçlik ile varlığa-yokluğa /  şahitlik etmekte ! 


Allah Teâla dünyayı ve varlıkları yaratmadan önce dünyaya gelecek bütün insanların ruhlarını yarattı Onları ilahi huzurda topladı ve kendilerine ; BEN SİZİN RABBİNİZ DEĞİL MİYİM ?  diye sordu. Ruhlar da,”Evet  bizim Rabbimiz Sensin .” dediler.  Böyle yapmamız kıyamet günü “Biz bundan habersizdik “ demememiz içindir . ( El-A’râf 172 ) 


Bu ikrar ve şehadette bulunma insanın kendini duyması ve kendinin, kendisinden başka bir şey olmadığını anlamasından ibaret, bir nefis marifeti “ Nefsini bilen Rabbini Bilir” hakikatini temsil etme yolunda varlığı seyre koyulmaktır. 

….

Âdemoğlu 

Oldu,  Adem !

Yürüdü, Oldu  Rah-ı Adem ! 

Vardı , Oldu Umman-ı Adem 

Öldü, Oldu Adem-i Sırf (Elleys -Mutlak Hiçlik


İlk S’özümüzü unutmayalım ! Ahde Vefâsızlık etmeyelim !Zira, Hz. Peygamberimiz (sav) den bir rivayet der ki ; “Ahdine vefası olmayanın imanı (dini) yoktur ! “


Bismillahirrahmanirrahim. 


Ahdimizi bozan nefsimizden sana sığınırız Allah’ım . Bizi, seni hakkıyla bilenlerden eyle ! 
Saygı ve Sevgilerimle 

Psikolog Büşra Yurtsever

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*