Kübra Bilgiseven tahlil etti: ” KAPILARI AÇMAK |MUSTAFA KUTLU “

Kapıları Açmak

Mustafa KUTLU

1.Baskı: Eylül 2017

17.Baskı: Ekim 2017

Dergâh Yayınları

‘’Yağmur yağar, Arap kızı camdan bakar. Kuş yuvadan uçar,  yaprak daldan düşer.  Zaman kimsenin gözünün yaşına bakmaz, hükmünü yürütür.

Kaderde ne varsa başa o gelir.

Nitekim geldi de.”

Zavallı Zehra, gencecik yaşında yüreğine Cihan’ı aldı. İmamın oğlu, marangoz Cihan. Sevdalı olduklarını cümle âlem bildi. Ama kader bu ya Cihan, çekingenliği, içe kapanıklığı ve tabi annesinin hastalığı sebebiyle bir türlü istetemedi Zehra’yı. Allı duvaklı gelin olmalıydı Zehra’sı ama ne mümkün! 

İpsiz Kemal, Zehra’nın abisi Ahmet ile para karşılığı anlaştı. Zehra onun olacaktı. İster mi Zehra hiç? Zorla kaçırdı Zehra’yı. Ama ruhuna ve kalbine asla sahip olamadı. Bir zaman sonra İstanbul’da bir başına bırakıp gitti Zehra’yı. Denize düşen nereye sarılır hepiniz bilirsiniz. Zavallı Zehra pavyonda garson oldu. Eee güzel de olunca… Lakin bu hayat ona göre değildi. Karar vermişti ne olursa olsun baba ocağına dönecekti. Ölecekse de temiz ölmeliydi.

Hikayenin bundan sonrası hakkında yorum yapmak istemiyorum size. Sayın Kutlu, o kadar güzel anlatmış ki çoğu kez benzerlerini dinleyip filmlerde izlediğimiz bu hikayeyi. Elimden bıraktığım zamanlarda bile hep aklımda Zehra vardı. Zehra… Bahtsız çiçeğim…

Ben bu hikayede abisi Ahmet’ten çok Cihan’a kızdım. İnsan sevmeli elbet bu çok güzel. Ama sevip de al(a)mamak, elinden geleni yapmamak erkekliğe yakışmasa gerek.. Gerçi benimki de beylik laflar işte.. Kader ağlarını ördükten sonra.

Okuyalım mı diyorsunuz?

Düşünmeden 👍

Kübra Bilgiseven

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*