Kübra Bilgiseven tahlil etti: ” AÇLIK (Sult)- KNUT HAMSUN”

Açlık (Sult)

Knut HAMSUN

1.baskı:1890

Varlık Yayınları, 2013

Açlık kavramı sizin için ne ifade ediyor? Birkaç saat yemek yememek mi ya da mideniz kazanınca kan şekerinizin düşmesi mi? Oysa günlerce haftalarca aç olan insanlar var değil mi dünya da? Ne üzücü ve bizler için ne büyük sorumluluk!

Kitabın dili oldukça akıcı ve sade. Olaylar sizi içine alıyor ve kahramanımızla birlikte  siz de o açlığı yaşıyorsunuz. Yazarak hayatını geçindirmek gerçekten zor olsa gerek ki birçok yazarın, şairin sefalet içinde hayatını sürdürmüş olmasını şimdi daha iyi anlayabiliyorum. Hayır, hayır anlamıyorum aslında sadece iddia ediyorum. Çünkü ben bu denli açlık çekmedim.

Açlığını bastırmak için ağzına talaş parçası alması, açlıktan kendi parmağını ısırması, köpeğine diye kemik isteyip sonra onu kendisinin kemirmesi üstelik uzun süreli aç kalmaktan midesinin eti kabul etmeyip anında dışarı çıkarması vs gerçekten yüreğimi sızlattı. Başına gelen şeyleri okuyunca “Yok artık bu kadar mı şansızlık olur?” diyorsunuz. Tanrı’nın kendisine yardımcı olmadığını düşündüğü zamanlarda O’na söylenmesine ses çıkaramıyorsunuz. İnsanlara gururundan dolayı yalanlar söylemesi kendisini zengin bir insan gibi göstermesi ise ayrı bir ironi.  Ancak ne olursa olsun ahlaki ilkelerden ödün vermemeye gayret göstermesi ise oldukça etkileyici idi benim için.

Kitabı okumanızı öneriyorum ve seveceğinizi de umuyorum. Sokakta, dibimizde o kadar aç insan var ki belki de onlar da gururlarından söyleyemiyor ve her gün tükeniyorlar. Onları daha iyi anlamak adına okuyun derim. Ve okurken de Behçet Necatigil’in çevirisinden 👍 Açlık çekmiyor olmamız dünya üzerindeki aç insanlardan sorumlu olmadığımız anlamına gelmiyor. Sokaktaki hayvan dostlarımızı da unutmayın tabi ki..

Hepinize güzel bir hafta dilerim.

Yazar Hakkında:

1859 Norveç’te köylü bir ailenin evladı olarak dünyaya gelen Hamsun, yoksulluk nedeniyle farklı işlerde çalışmıştır. Asıl adı Knut Pederson’dur. Björnson’un toplu eserlerini aralıksız olarak okuması ömrü boyunca gözlük kullanmasına sebep olmuştur. Yazdığı eserler pek çok kez kitapçılar tarafından geri çevrilmiş, nihayet eserini bastıracak zengin bir tüccar bulmuştur. Yaşadığı sefalet dönemlerini oldukça vurucu bir şekilde kaleme almıştır. Amerika ve İngiltere’ye seyahatler eden Hamsun pek çok kez açlık ve sefalet içinde kalmıştır. Yazdığı eserleri Politiken gazetesi yazıişleri müdürlerinden Brandes’e götürmüş ve kıyafetinin sefaleti ve gözlerindeki ifade sebebiyle Brandes eserleri geri çevirememiştir. Okuduğu sayfaları beğenen Brandes dergide basılmasını sağlamıştır ve böylece Açlık romanının ilkin 1888’de yayımlanmıştır. Yazarın Türkçe’ye çevrilmiş diğer eserleri şunlardır;

*Sonbahar Yıldızları Altında

*Göçebe

*Serserilik Günleri

*Son Bölüm

*Uçarı

Kübra Bilgiseven

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*