Kübra Bigiseven tahlil etti: ” MÜSLÜMANCA DÜŞÜNME ÜZERİNE DENEMELER – RASİM ÖZDENÖREN ”

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler

RASİM ÖZDENÖREN

1.Baskı: 1985

29. Baskı:1999

İz Yayıncılık

Müslümanız Elhamdülillah! Peki, düşüncelerimiz de öyle mi dersiniz? Birçoğumuz elbette diyeceksiniz lakin zihnimizi yarıp bakmaya bile gerek kalmadan hareket ve sözlerimizle diyebilirim ki maalesef Müslüman sıfatını taşımıyoruz çoğumuz. Seküler hayat, Batı özentiliği almış başını gidiyor. Aman canım Batı’yı örnek almasak bu seferde ilimde fende geri kalmış oluruz diyenleriniz çıkacaktır. Batı’dan bilim ve teknolojiyi alalım ama ahlakını bırakalım diyenlerde azımsanmayacak kadar çoktur. Hatta ben de bunlardanım diyebilirim. Peki, bu mümkün mü dersek işte bunları vurucu bir uslüble kaleme alıyor üstat.

Popüler kültür, kapitalizm insanların fuzuli tüketimlerini gereksinim gibi göstermekte, insanları mal biriktirmeye ve daha az paylaşmaya itmektedir. Oysa Müslüman bilir ki ‘’ veren el alan elden üstündür.’’ Lakin tüketim çılgınlığı gözlerimizi ve kalplerimizi kör ettiğinden git gide daha da bencil varlıklar olmaktayız. Üstat Özdenören’in deyimiyle ‘’Bugün Müslümanlar, sanıyorum en çok İslami bilince sahip olmaya muhtaçtır.’’

Bizlere düşen Müslüman olduğumuz için daha özgüvenli olmak ve ezik psikolojisinden kurtulmaktır. Müslüman gibi yaşarken ilimden fenden uzak durmadan yaptığımız işlerin hakkını vererek kimsenin hakkına girmeden çok çalışacağız ve daima Allah’ın rızasını gözeteceğiz. ’’ Doğrudan doğruya Kur’an’dan alıp ilhamı/ Asrın idrakine söyletmeliyiz İslâm’ı” Biz asra değil asrı bize uyduracağız.

Yazar Hakkında: 1940 Maraş doğumlu Özdenören İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Uzun yıllar devletin çeşitli kademelerinde görev yaptıktan sonra 2005 yılında devlet memurluğuna son verdi. Türk öykü ve denemeciliğinin en usta kalemlerinden biri olarak temayüz etti. Diğer eserleri: Gül Yetiştiren Adam, Çok Sesli Bir Ölüm, Yeniden İnanmak, Kafa Karıştıran Kelimeler, Yüzler. Yazar 1978’de Türkiye Milli Kültür Vakfı Fikir dalında jüri özel ödülünü, 1984’De Yılın Hikâyecisi ödülünü, 2015 Necip Fazıl Kısakürek Ödülleri’nde Saygı Ödülü’ne layık bulunmuştur.

Kübra BİLGİSEVEN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*