Kübra Bilgiseven tahlil etti: “Körlük- Jose SARAMAGO| “

Körlük (Ensaio Sabre A Cegueira)

Jose SARAMAGO

1.Baskı :1999

Kırmızı Kedi Yayınevi, 2017

*1998 Nobel Edebiyat Ödülü

‘’Bakabiliyorsan gör, görebiliyorsan fark et.’’ alıntısıyla başlıyor Portekizli yazar kitaba. İlk başlarda yoğunlaşmak gerçekten zor oluyor. Konuşmaların kime ait olduğunu anlayamıyor, noktalama isaretlerindeki tuhaflıktan dolayı bir türlü tam olarak olaylara veremiyorsunuz kendinizi. Ancak bu çok sürmüyor. Bu farklı üslup hoşunuza gitmeye başlıyor ve bir anda kitabın kahramanlarından biri oluveriyorsunuz. Kitapta kahramanların isminin olmamasını ise bir körün isimlerden ziyade seslerle insanları tanımasına bağlıyorum.

Olaylar bir kişinin beyaz körlük denen hastalığa yakalanması ile başlıyor ve körlük kısa sürede tüm kente yayılıyor. Nedeni asla bilinmeyen salgın karşısında hükümet sadece karantina uygulamasına gidiyor ve bir süre sonra bu da işe yaramaz hale geliyor, insanlar körlüklerine terk ediliyor. Gariptir ki kasabada kör olmayan tek kişi göz doktorunun karısı oluyor ve ben kitabı okurken kendimi herhangi bir körün yerine koymaktansa doktorun karısı olmayı tercih ediyorum ve o çirkin, insanlık dışı tüm kötülükleri gözlerimle görüyorum.

İnsan gerçekten her şeye alışabiliyor, fiziki körlükte bir şekilde hayat devam ediyor. Ancak vicdanların, düşüncelerin, yüreklerin körleşmesi insanı insan olmaktan çıkaran şey oluyor.

Doktorun karısı hükümet yetkililerinin bile girmeye korktuğu karantina alanına kör taklidi yaparak giriyor ve diğerlerinin sebep olduğu ancak görmediği tüm pisliği, kötülüğü görüyor. Buna rağmen o pisliğe sebep olan insanlara yardım etmekten bir an bile vazgeçmiyor. Şehir koca bir cehennem ve bunu sadece siz görüyorsunuz. Belki de görmemiş olmayı dilerdiniz ancak o, onların insanca yaşaması için çaba gösteriyor. Vicdanı da insanlığı da asla kör olmuyor.

Tüm insanlar doğruları görmekte, hakkı gözetmekte  kör olsa bile gerçeği görmekten asla vazgeçmeyen kişi olmak, çok zor da olsa bundan vazgeçmemek gerekiyor. Çünkü doğruyu sadece siz görüyor olsanız bile bunun uğruna çabalar, gerekirse can verirseniz ancak o zaman insanların gözünü bürüyen beyaz körlük denen güdülme ve yanlışa kul olma hastalığından onları vazgeçirebilirsiniz. “Korku insanın gözünü kör eder.” Doğruları söyleyip savunmaktan asla korkmayın. Vicdanınıza beyaz perde çekmeyin. Ve okumaktan asla vazgeçmeyin.

Yazar Hakkında:

Saramago, 1922 Lizbon doğumlu Portekizli yazardır. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle küçük yaşta iş hayatına atılan yazar pek çok işte çalıştı. Diario ve Lisboa gazetelerinde siyasi yorumlar yazdı. Portekiz Yazarlar Birliği’nde yönetim kurulunda çalışan yazar, bir süre sonra kendisini tamamen kitaplarına verdi. İlk romanı olan Terra Do Pecado (Günah Ülkesi), 1947’de yayınlandı. Noktalama işaretlerini kendi kafasına estiği gibi kullanan yazarın dili, okuyucuyu kendisine bağlamaktadır. 87 yaşında hayatını kaybeden yazarın diğer birkaç eseri ise şunlardır;

-Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş

-Bilinmeyen Adanın Öyküsü

-Kabil

-Görmek

-Umut Tarlaları

Kübra BİLGİSEVEN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*