Furkan Bayrak yazdı:”Dünyada En Uzun Süre Yayınlanmış Olan Karikatür Mizah Yayını: İngiliz Punch Dergisi”

Punch Dergisi, Henry Mayhew ve Ebenezer Landell tarafından İngiltere’nin Londra şehrinde 1841 yılında yayınlanmaya başlamıştır. Haftalık çıkan dergi tarihteki en uzun soluklu karikatür mizah dergisidir. Derginin sembol karakteri ve mizah yaptığı ana karakteri; kısa boylu, gaga burunla bir insan tiplemesidir (Fotoğraf 1).

Punch (Yumruk) Dergisi 1841-1992 yılları arasında toplam 7900 sayı çıkarılmıştır. Derginin çok sayıda karikatür sanatçısı vardır. Bu sanatçıların en önemlisi John Leech’tir. John Leech İngiliz karikatürünün babası sayılmaktadır. Ayrıca Punch Dergisi’nde her karikatür sanatçısının biz uzmanlık alanı vardır. Örneğin; John Tenniel ve Joseph Swaim gibi sanatçılar sadece Osmanlı İmparatorluğu’yla alakalı çizimler yapmıştır. Bu özelliğiyle de dergi yine karikatür sanatına ve yayıncılığına bir ilk getirmiştir. Dolayısıyla derginin amaçlarından biri de diğer devletlerin iç meselelerine burunları sokmadır. (Türkiye’de ilk Türkçe karikatür yayıncılığı 1870 yılında başlamıştır. Bu dönemde bilinen (1870-1880) bir düzine Türkçe karikatür mizah dergisi vardır. Bu Türkçe karikatür dergilerini incelediğimiz zaman karikatür sanatçılarının sadece Osmanlı Devleti’ni alakadar eden meselelerle ilgilendiğini, başka devletlerin iç meselelerine burunlarını sokmadığını görmek mümkündür.)

Punch Dergisi ayrıca İngiliz sömürü sistemine de hizmet etmiştir. (Dergi genel politikasıyla aşırı bir şekilde İngiliz monarşisine bağlıdır.) Çünkü sözde Punch Dergisi’nde aydın geçinen kimseler farklı farklı kıtalarda İngiliz Devleti’nin ne işi olduğunu sorgulamamışlardır. Üstelik masum milletleri ve yönetimlerini aşağılayıcı bir tutum içerisinde çizimlerine yansıtmışlardır (Fotoğraf 2).

Punch Dergisi’nin karikatür sanatına ve yayıncılığına getirdiği ilklerden biri de çeşitli milletleri hayvan olarak sembolleştirmesidir. Örneğin; dergide İngiltere aslan, Rusya ayı olarak çizimlerde sembolleştirilmiştir (Fotoğraf 3).

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*