Fatma Oduncu yazdı:”Aile ve Karantina”

Dünya son zamanlarda zor bir dönemden geçiyor. Virüsten sebep evine kapanan Çin’li bir adam şöyle demiş;  “14 gündür evde karantinadayız belki ölmeyeceğiz fakat boşanacağımız kesin”…….  Çin’de boşanma başvurularının çok fazla arttığını biliyoruz.
Ülkemizde anne, baba, çocuklar herkes evlerde. Hâl böyle olunca bir süre sonra evde oturmaktan sıkılan ailede stres oranı yükseliyor. Mümkün mertebe sakin kalmaya gayret etmek gerekiyor. Nereye bakar ve neyi ararsanız onu görürsünüz. Eğer eşinizin eksik taraflarını görmek için bakarsanız artık beyniniz buna alışır ve eşinize her baktığınızda onun eksik taraflarını abartılı bir şekilde görürsünüz ve maalesef bu artarak devam edecektir. Tabiki anne baba birbiriyle tartışırken bu kervana çocuklarda katılacaktır. 
Belki sizler bu krizi fırsata çevirebilirsiniz. Eşinizin bilmediğiniz taraflarını da keşfedip anın tadını çıkarabilirsiniz. Sevgi haritasından bahsediyor John Gottman “Yani eşinizin sevdiği ve yapmaktan zevk aldığı şeyleri keşfedip ona küçük jestler yapabilirsiniz. O bunu sevgi, saygı ve şefkat olarak algılayacaktır. Öncelikle karşılık beklemeden yapın inanın er veya geç bunun size ve ailenize dönüşü olacaktır siz yeterki başlatın.”Karşılıklı saygı önemlidir. Ne yapar ve ne konuşursanız saygı çerçevesinde olduğu sürece etkili olur. Birbirinize karşı azami derecede anlayışlı olmalısınız. Unutmayın ki bu gemi batarsa siz ve çocuklarınız da beraber batarsınız.
İlk tanıştığınız zamanı hatırlayın mesela.Sevginizi hissettiğiniz ilk zamanları konuşun. İlk aşık olduğunuz zamanlardan bahsedin. Kısaca AŞK tazeleyin.
Sorumlulukları paylaşın bırakın eşiniz sizi etkilesin. Her şeyi siz bilmek ve başarmak zorunda değilsiniz. Aksinide yapmayın tabiki her şeyi karşı tarafa yüklemekte acımasızlık olur.Daha önceki sorunları nasıl çözümlediniz onu hatırlayın ve şuan yaşadığınız sorunlarıda karşılıklı sevgi ve saygıyla  çözebileceğinize inanın. Sorun yaşadığınız için birbirinizden uzaklaşmayın aksine yakınlaşın iletişim önemlidir. Kendi başınıza çözemediğiniz sorunlarınız için mutlaka ehil birinden yardım almalısınız.Konuşmalar esnasında aynı fikirde uzlaşamayabilirsiniz. Herkes aynı şeyleri düşünmek zorunda değil. Kabul etmeseniz bile eşinizin fikrine saygı göstermelisiniz. Sabit fikirli olmamaya gayret edin.

Bol bol beraber hayaller kurun. Hayaller beyninize mutluluk sinyalleri gönderecektir. O zaman beyniniz basacak seratonini, dopamini kendinizi daha mutlu hissedecek ve bu mutluluk ailenizin tamamını etkileyecektir. Çocuklarınızla daha yakından ilgilenme fırsatı yakalamış oldunuz. Bunu en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Yaşlarına göre oyunlar oynayıp sohbetler edebilirsiniz. Belki de çocuğunuzun bilmediğiniz yönlerini keşfedeceksiniz. Belki daha önce farketmediğiniz ve düzeltilmesi gereken huylarını farkedeceksiniz. İşte size düzeltebilmeniz için bir fırsat.
“Her şerde bir hayr vardır her hayr da bir şer vardır siz bilmezsiniz biz biliriz” der Rabbimiz
Umalım ki bu karantina bizleri daha olgunlaştırır. Aile huzurunu ve muhabbetini yeniden inşa ve sağlamlaştırmamıza sebep olur.Daha önce dediğim gibi sevdiklerimizle birlikte hepimiz bu gemideyiz elimizden geldiğince bu gemiyi suyun üzerinde tutmalıyız.


EVDE KAL TÜRKİYE   🇹🇷

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*