Fatma Oduncu yazdı:” Günümüzde Erkek”

GÜNÜMÜZDE ERKEK

Son zamanlarda sosyal medyada bazı ifadeler bazı görüntüler görüyorum. Karantinadan dolayı evde oturan ve sıkılan insanlar kendilerine değişik eğlenceler bulmaya çalışıyorlar.  Komik olsun diye bazı listeler yapılmış; yemek yapan erkek sayısı şu kadar, bulaşık yıkayan erkek sayısı, dayak yiyen erkek sayısı…  İnsanların bir kısmını tenzih ediyorum fakat birçok kişi bu paylaşımları eğlence olsun diye yapıyor. Sadece kadınlar değil bunu erkeklerde yapıyor.  Sosyal medyada bazı videolar dolaşıyor.  Mesela kadın bluzu ve etek giymiş, başına yazma bağlamış sakallı bir beyefendi göbek atarak bulaşık yıkıyor ve insanlar bunu komik buluyor. Allah aşkına (!) şu olanlara bir bakın erkeklerin ve erkekliğin geldiği duruma. En acı tarafı da bunu çocuklar izliyor.

Bir erkeğin evinde iş yapmasının nesi komik?  Bir evin sorumluluğu erkeğe ve kadına aittir. Erkek dışarıda çalışır kadın evin işini yapar eğer ikisi de evdeyse ev işi paylaşılır bu kadar basit. Biliyoruz ki H.z peygamber eşlerine her zaman yardım ederdi yama yapar bazen bulaşık yıkardı ve bundan gocunduğu da  görülmemiştir.

Bu noktada kadınlar da hatalı erkekler de. Erkekler ilginç bir şekilde otoritesini kaybediyor ve bu artarak devam ediyor. Buna sebep olarak yenilen, içilen, kullanılan ilaçlar, sosyal medya, cihazların yaydığı radyasyon ve pek tabii modern batılı olma sevdamız bunun gibi bisürü şey. Bunlarla birlikte ortaya çıkan erkek profili de ortada. Kadınlarında etkisi oldu buna nasıl mı? Ezilen kadınlar için çıkan kanunlar asıl dominant kadınların işine yaradı ve azıcık meyli olan bütün kadınlar dominant oldu. Şimdi diyeceksiniz alan memnun satan memnun sana ne oluyor?  Öyle değil işte!  bu şekilde nesiller bozuluyor. 

Yaratılışımıza göre erkek ailenin reisidir lideridir. En başta kadın kocasına saygı duyacak. H.z. Ali’nin bir sözü vardır çok severim “Akıllı kadın kocasını kral yapar kralın karısı olur, akılsız kadın kocasını köle yapar kölenin karısı olur”. Kadın saygı duymazsa annelerinin saygı duymadığı bir adama çocuklar asla saygı duymazlar eğer babalarına saygı duymazlarsa o çocukları asla terbiye edemezsiniz ve bütün düzen bozulur. Disiplin işini anneler yapamaz biz kadınlar “Rahim” sıfatıyla yaratılmışız sevgi, şefkat, merhametle donatılmışız. Disiplin erkeğin işidir kadının değil. Baba otoritesinin yıkıldığı yerle bir edildiği ve erkeğin sorumluluklarından kaçtığı bir ailede çocuğun önünde hiçbir engel kalmaz bildiğini okur. Küçükken anneye daha çok ihtiyaç duyar çocuk sevgi, şefkat sıcaklık ihtiyacını annede karşılar. Ergenlikte babaya ihtiyaç duyar çünkü her zamankinden daha fazla güvenlik ihtiyacı vardır dış dünyayla tanışmıştır ve özellikle erkek çocukları babadan öğrenir nasıl erkek olacağını.  Baba model olmayınca bu iş annelere kalıyor böylece ortalıkta kadınımsı erkekler dolaşıyor. Ayrıca davranışlar değiştikçe vücut fizyolojisi de değişiyor. Araştırmalara göre erkeklerin östrojen hormonu yükselirken kadınların testosteron hormonu yükseliyor böylece ne kadınlar tam anlamıyla kadın nede erkekler tam anlamıyla erkek olabiliyor.

 Sizce böyle giderse çocuklarımızın durumu ne olacak?….

Fatma Oduncu

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*