Fatih Tezce’nin yeni şiir kitabı çıktı: ” NESTEREN “

Şair Fatih TEZCE’nin ilk kitabı Nesteren, Kırmızı Çatı Yayınlarından Eylül başında çıktı.
Hoş geldin dünüm bugünüm baharım, diye duyururdu şair kitabını. Eylül biraz bahar, çokça hüzün. Kitabının başına aşk hüzünlü ve isyansı bir bahardır, diyerek Eylül’e dikkat çekmeye çalışan şair belli ki Eylül ayını bilinçli seçmiş. Nesteren biraz Ağustos biraz Eylül kitabı. Ağustos çiçeği demek olan Nesteren, Eylül’de geldi.


Kitap dört bölümden oluşuyor; Aşk, Hüzün, İsyan ve Bahar. 1974 doğumlu şair kitabına da 74 şiir almış. Bu durumu kitaba önsöz yazan şair Yılmaz yetiş şöyle açıklıyor; “her döneme bir şiirim gelsin demek istemiş şairimiz.”


Şairimiz hayatın içinde kalıp hayatın dışındaki gerçekliklerin de farkında olmak istiyor şiirleriyle. Fatih Tezce’nin şiirlerinde bireysellikten çok toplumsallık olgusu var. Mesele şöyle diyor bir şiirinde; “papatyalar binaların boyunu geçince gülecek çocuklar”


Şu ana kadar pek çok dergilerde şiir ve yazılarını gördüğümüz Fatih Tezce kitabına özellikle 2010 yılından sonraki şiirlerine yer vermiş. Peygamberlik yaşının 40 olduğu gerçeğinden hareketle pek çok şairde gördüğümüz hem kişi olarak hem şiir olarak olgunlaşmadan kitap çıkarmama geleneğine uymuş şairimiz. İlk şiirini ilkokul 3.sınıfta polis haftası nedeniyle yazdığını düşünürsek 1985’ten bu yana sözü üzmeden, kalemini yormadan ve ilk emrin oku olduğunu unutmadan yazıyor şiirlerini.

Şairimize göre şiir yazarken aynı zamanda yaşamaya tutunuyoruz ve Nesteren kitabındaki şiirlerde bu izleri görüyoruz.

İnternet Satış Noktaları:

D&R , Kitapyurdu, Kidega, Kitapseç, Babil, Bkmkitap

Arif Olgun YEŞİLYURT
Arif Olgun YEŞİLYURT hakkında 13 makale
Önce okur sonra yazar. www.edebikultur.com editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*