Begüm Burak yazdı: “Sanat İyileştirir”

Psikolojik rahatsızlıklar günümüzün vebası olarak görülebilir. Gelişmiş Batı ülkelerinden tutun üçünü dünya ülkelerine kadar tüm dünyada kitleler mutsuz ve psikolojik problemler ile boğuşmakta. Ancak yüzü güldüren gelişmeler de mevcut. Gerek farmakolojik (ilaç tedavisi) olarak gerekse terapiler yardımıyla psikolojik hastalıkların hemen hepsinin tedavisi mümkün.

Sanat terapisi psikolojik sorunlar yaşayan hastaların iyileşmesi amacıyla uygulanan modern bir tedavi şekli. Sanat terapisi tedavide doğrudan sanatın iyileştirici gücünden yararlanmaktadır. “Sanatçının Yolu” adlı kitabın yazarı Julia Cameron’un dediği gibi, “Sanat; içimizdeki sandıkları ve yüklükleri açar. Mahzenleri ve tavan aralarını havalandırır. Bizi iyileştirir”.

Sanat terapisi genel anlamda, danışanların hayal dünyasını bir araç olarak kullanan psikolojik bir tedavi yöntemidir. Kişilerin günlük streslerini ve travmatik olayların etkilerini azaltmak üzere geliştirilmiştir. Bu tedavi yönteminde resim, heykel gibi sanatsal aktiviteler sayesinde hastalar, iç dünyalarını ve bilinçaltlarını ifade etmektedirler.

Öte yandan, herhangi bir sanat dalıyla aktif olarak uğraşmak da bizi hayatın günlük stresinden uzaklaştırırken kendi iç sesimizi dinlememiz için bir fırsat sunar. Sanat aynı zamanda estetik bir ürün yaratmanın keyfini, takdir edilmenin gururunu da yaşatır bize ve bu sayede kendimize olan güvenimizi arttırır.

Sanat ve terapi insanın içindekini dışa vurabilme fırsatını sunması açısından birbirine benzer. Bu anlamda içe atılan sıkıntıların sanatsal faaliyetler ile dışa aktarımı da ruha iyi gelecektir. Ruhu iyileştirecektir. Mekanikleşen zihinlere canlılık katacaktır.

Begüm Burak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*