Tuğba Şahin yazdı: “Sınır ve Güvenlik”

PEN International diye bir kurum var. Gazeteciler ile ilgili basın açıklamasında Türkiye aleyhine sözler yayınlamıştı. Londra’da dün II. Dünya Savaşı’ndan kalma bomba keşfedilince, sokaklar korumaya alınmış. Saray’da durumlar karışık, Amerikalı asi bir gelinle uğraşmak zordur. Brexit’le AB üyeliğinden de ayrıldılar. Ne oldu, eşit miyiz? Sen de ben de AB üyesi değiliz. Sorunlarımız ortaktır o da “terör’’ meselesi!

Misak-ı Milli 100.yıl töreni sebebiyle resmi bir toplantı düzenlendi. Tophane-i Amire Meclis-i Mebusan Heyet Salonu’nda son parlamenter sistemin başbakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleşti. Sırayla Türk Tarih Kurum başkanı Refik Turan, MSGSÜ rektörü Handan İnci, Lefkoşa KKTC milletvekili Zeki Töre konuşmalarını sundu. Dikkatimi bir şey çekti o da sunucunun Refik hocanın soyadını yanlış telaffuz etmesi idir. Bir bilgiyi kavramamız işimizin ciddiyetini yansıtır. Burası Tophane, Fatih Sultan Mehmet’in 1453’de İstanbul’u fethederken top döktüğü yerdir. Burası, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’dir. Burası, Yeni Saray devamında görüşmelerin, toplantıların, 72 mebus ile Misak-ı Milli sınırlarının çizildiği, gizli oturumda belgenin kabul edildiği yerdir. Sivas Kongresi’ndeki görüşmelerin de tescili niteliğindedir. Burası, Mehmet Akif Ersoy’un “Allah,bu vatana bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’’ duasını ettiği yerdir.

Kurulacak yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk hukuki belgesi olma özelliğini taşımaktadır. Ve bunu haber alan işgalci Yunanlar, gemilerini açık kıyıya tam buraya demirlemişlerdi. Mustafa Kemal’in “geldikleri gibi giderler’’ çizgisi tam da bu anda devreye girmiştir. Soluksuz, kanla, ruhla, canla, yürekle püskürtmüşüzdür. Lozan Antlaşması’nda çözülemeyen sorunlarla beraber, Türk’ün gönül coğrafyası Musul ve Kerkük’ü de aşan 780 km kare ötesine uzanır. I. Dünya Savaşı’nda Almanya ittifakına mecbur bırakıldığımız hakikat. Ne demektir Misak-ı Milli ? “Vatan bir bütündür, bölünemez’’ düşüncesinde hepimizin varlığına armağan edilen değişmez sınır güvenliğimizdir, temel anlayış, mana, us ve anlamaktır. Bayrağımız, özgürlüğümüzü temsil eder. Vicdanımız şuracıktadır.

Ioannis Logos sen kimsin? Irkçı, faşist, 1920 kafasında mısın hala? Yunanistan’a bugün burada tek argüman bulamazsın. Senin yaptığın terbiyesizliktir. Tıpkı Suriye’deki ordumuzun müttefikliğine saygı göstermeyen devletler gibisin. Kendi parlamentonun ekonomik krizlerine, kaçakçılıkla mücadeleye yönelsen iyi olur!

Türkiye, yalnızdır. Kıbrıs’ta ise yapayalnızdır.1974’den beri, Türkiye’nin bir parçası olan Kıbrıs’a da çıkarcı teklifler sunuluyormuş. Vatan, her şeyden ilkin öncelikle gözümüzün nuru biçiminde sakınılması lüzum olandır. İnsan, yüreğinin sınırlarını da aşıyor ve tefekkürünü güvenle sınıyor. Geometri dersini, türkü ile anlatan hocanın matematik dersi basına yankılandı. Türkünün yeri ayrıdır. Hikâyesi olan türküleri mi anlatacaksın? Geometri dersi mi anlatacaksın? Bakınız, eğitim sisteminin değişime ihtiyacı var fakat şova ihtiyacı yoktur. Dershaneler tamamen gereksizdir. Özelleşen liseler parası olanı takdirname ile mezun ediyor ders müfredatları, devlet okullarınki gibi değil. Sözel-sayısal ayrımı yapıldığı müddetçe, gençler vatan hainliğine yani Avrupa özentiliğine yönelecektir. Bilimi, fenni, gelişmeleri dünya eşitliğince takip etmezken, ahlakını yerliliğince nasıl muhafaza edeceksiniz?

Güç nedir ? İyi insan nedir? Kendisine, sınırlarına, çevresine dikkat eden demektir. Kimlik ve sınır olursa karakter oluşur. Oluşan tarz diğerlerinden farklı kılar, fark ise az da olsa bulunur. Etikete, bağırmaya, reklama gerek kalmaz. İstanbul Üniversitesi Astronomi Gözlemevi’nde bulunan Wolfgang Gleisberg Müzesi’nde yer alan camlı vitrinlerden uzay taşı çalınmış. Odaya güvenlik kamerası kurulmalıdır. Dijital siber meselelerinin de güven algısı ile bağıntısı vardır. Arkadaşlıklarda da böyledir, güven duymadığım arkamdan ileri geri konuşan samimiyetsiz insan arkadaşım olamaz. The Square’dan “Kare,bir güven ve önemsenme sığınağıdır’’. Sınır olacak ki, kimse yüreğini çalmasın.

Tuğba Şahin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*