Tuğba Şahin yazdı:” Şiir Güncesi-3″

Hikaye yazmak mümkün müydü ? diğer edebiyat türlerine yöneldiğim için teknik açıdan gelişime daha fazla vakit ayırmalıyım. Hikaye kitapları okumadığım için midir bilemem de ortaokulda izlediğim filmler etkisiyle oluşturduğum metinleri beğenmeyen ve anlamayan her dönem değişen Türkçe öğretmenleri arasında onun yerine bir günlüğüne katılan emekli bir askerden öğrenci olarak dinlediğimiz güne de tanıklık ettim. Askerin okulda ne işi var?

İnanır mısınız öyle tuhaf ki Türkçe öğretmeni ders anlatmazdı, askerlikten emekli hocanın bir gün katıldığında isim kökenli kelimeler hakkında söz hakkı isteyerek katıldığım en özgüvenli hatıraydı. Meraklıymışım, önemli buluyordum Türkçe derslerimi. Lisede daha sonra aynı ders filoloji bakımdan sınıfça katıldığımız etkinlikte Halide Edip Adıvar ile ilgili karşıma tekrar çıkmıştı. Temel düzey eğitimin değeri kendini gösterdi yıllar sonra.

Şiir başkaydı, şiir okumaya ders kitaplarında başlamıştık. Ahmet Haşim’in sembolizm akımından etkilendiği bilgiyi lisede öğretiyorlar ancak ortaokulda ‘’Merdivenler’’ şiiriyle okulun merdivenlerine hayranlık duymak çocuk duyguların filizleneceği insan-mekan algısına dönüşüyor.

O sebeple şiir okumanın insanın yaşına göre evreler atlattığını, hayat bilgisi ile kanaat ettiğimiz yorumlama kabiliyeti, şiirden düşünceler ana tema düzeyine erişiyor. İntihal suçundan nasıl ki akademide şikayet var ise, şiirlerin de çalınması durumunda hukuk sürecinin iyi değerlendirilmesi gerekir. Şiirin kimden alıntılandığını paylaşırken dürüst olalım. Sosyal medya kavramıyla edebiyatın sanatsal nizamı zedelenmiştir. Küçük çocukların facebook açması yanlıştır. Bu gençler, zamanını kütüphanelerde geçirmelidir. Şiir hakkında toplantıların devamlılığı iyi okurların toplantılarına katılmakla mümkündür. Çocuk Yazarlar konulu bir söyleşiden bahsediyorum, çocuk edebiyatı yazarlarının nasıl kitap yazdığına dair biyografik yazıların konuşulduğu yetişkin ortamlardan bahsetmiyorum.

Okullarda Türkçe eğitimine ne kadar değer gösteriliyor? Şiir veya herhangi bir yeteneği olan gençleri keşfetmek için özel müfredat oluşturulmalıdır. Burada tarih derslerinin de kıymetini bilmek gerekir. Türkçe edebiyat öğretmenlerinin şiir yazıp kitabının basıldığını öğrendiğimiz yetişkin sohbetler haricinde çocukların yeteneğine dair atölyeler kurulmalıdır. Hikaye yarışmaları düzenleniyor belediyeler bütçe ayırıyor ama Milli Eğitim Bakanlığı formatında sınırlar ve engeller ,resmi prosedürler var. Bu ders kitaplarını kökten incelemekle başlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*