Tuğba Şahin yazdı: “Scorpions’un Ardındaki Hakikat”

Atilla İlhan’ın bir şiiri vardır.Hatta, Kim Milyoner Olmak İster Yarışması’nda da sordular.’’Ben senin olmadığını arıyorum’’.Şiirin hikayesi de gerçekten,telefonda yaşanmış hiç yüz yüze karşılaşılmamış sohbetin neticesinde yazılmıştır.Yunus Emre şiirinde geçen “Bir ben vardır benden içerü’’ mısrası aynı duyguları içermektedir.

The Last Samurai filmini yeniden izledim. Bazı filmler belirli dönemlerde tekrar izlenirse orada kendinizden yaşanmışlık, bilgelik, sessizlikteki çığlığı görmek daha belirgindir. Diyor ki replik; ” Kaderini değiştirebileceğine inanıyor musun?,’’ Bana göre insan, kaderi kesinleşene (değişene) dek elinden geleni yapar. Ülkesinin anlamsızca öldürdüğü haksız Amerikan kâbusunu reddederek Japon kültürünün son savaşçısı olarak, Japon tabiri “onuruyla, şerefiyle ölür’’.

Çocukluk hatıraları unutulmaz. 2000 doğumlular dijital çağda çocuk oldular. Karışık kaset kayıt etmenin, telefondan gizli numara ile birini arayıp şarkı dinletmenin, hatıra defteri yazmanın, okul bahçesinde yürürken dünya özgürlüğü hissetmenin ne demek olduğunu hiç bilmeyecekler.

Edebiyat Klasiklerinden, şu sıralar Mehmet Rauf-Eylül romanını ince ince, ağır ağır okuyorum. Yayınevini tebrik ederim. Turkuaz Kitap baskısını tercih edebilirsiniz. Sadeleştirmeden, Eski Türkçe kelimelerin yanında parantez açarak günümüz karşılığı sözcükle sunulmuş. Ben Eski Türkçe biçimiyle okuyorum, parantez içindeki kelimeye ise sadece göz ucu ile bakıyorum. Bizim kuşak yetişti ortaokulda ya da lisedeyken Eski Türkçe kelimelerle baskı eserler okuyabildik. Ama günümüzde dijital kitaplar, özet yayınlar, sadeleştirilmiş kitapların raflarda bulunduğu halk kütüphaneleri var. Ne yazık inceliyorum, halk kütüphaneleri sadece ders çalışanlarla doluyor, hangi kitapların olduğu kimsenin umurunda değil, insanlar görmezden tanımazdan gelişi güzel davranıyor.

Gelişiyoruz, yenileniyoruz, tabir-i caizse “güncelleniyoruz’’. Astroloji hepimizin hayatında önemli yere sahiptir. Bazı burçlar inatçıdır, kaprislidir, iletişimi sıkıntılıdır. Boğa, Akrep, İkizler, Koç burcu taşıyan her kimle tanışsam aynı izlenimler var. Akrep kelimesinin İngilizce karşılığı “scorpions’’dır. Saat, zaman mefhumunda akrep-yelkovan ifadesi kullanılır. Kötü, sinsi, güvenmeyen tiplere “akrep gibisin kardeşim’’ derler. Cimrilere “cebinde akrep mi var’’ diye sitemli söyleyişlerde bulunurlar. Akrep ile Kurbağa hikâyesinde, akrep en sonunda iğnesini batırır. Ama ilginçtir ki, akrep tehlike karşısında kendisini öldürür. Bir tehlike karşısında mecazi “ölüm’’ gerçekleşir. Öldükten sonra yaşamak, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir hiçbir şey olmamışçasına devam edilir.

Hard Rock efsanesi, günümüzde bile yeni albümler çıkartmış 60’lardan günümüze yaşayan Scorpions şarkı grubunun  full albümünü dinlediniz mi ? Tepkiler, eleştiriler aldığı dönemde bile Almanya’dan tüm dünyaya yankılanan mistik sözler üretilmiş. Lisedeyken “Wind of Change’’ şarkısıyla onları  tanıdım . Daha sonra hayat mücadelemin felsefesine dönüştü. Tabii “rock’’ türünün asi, bir tarafı vardır. İsyankar, bazı olaylara baş kaldıran duruşu temsil eder. Yanlışlığa haksızlığa tahammül edemez. Bunun metal kısmı bana çok ağır gürültü geldiğinden dinleyemiyorum.

Anadolu Rock öncülerimizden Erkin Koray, Moğollar, Cem Karaca isimleri ölümsüzleşti toprağımızda. Scorpions’ın neden kendilerine akrep demeyi seçtiklerini, şarkı sözleri üzerine derin incelemeye yeltendim. Kendilerini, dünyadaki kötülüklere kapatmış gibiler. Konser vidyolarına ulaşabilirsiniz. Still Loving You şarkısını günde on bin kezden fazla sıkılmadan dinliyorum. Aerosmith “Dream On’’ hemen arkasından dinlediğimde hisler katmerleniyor.

Still Loving You, Send Me An Angel, Maybe I Maybe You, bu üç şarkısı mihengidir Scorpions’ın. Fakat U2 “İt’s My Life’’ kıyaslaması zirve olacaktır. Yanına Metallica “Unforgiven 2’’ eklerseniz elbette akrep değil aslan olacaksınız. Üstüne pasta kreması kıvamında ‘’Show Must Go On’’ The Queen ile de gamsızlığa erişeceksiniz.

Affetmek, kırılsan da geleceğin için dâhice bir adımdır ki o yaşanmışlık kuvvetlendirdi ve yolundan geçenler artık yoluna uğrayamazlar. Çıkıp gidenler, seni senden çalanlar, haksızlık yapanlar, iftira atanlar, yanında gibi görünenler, söz tutmayanlar, değersizleştirenler, dinlemeyenler, çok soru soranlar, kötümserler, çekimserler, enerji hırsızları, ismini etiket kullananlar, zulmedenler bunlar gibiler çoğalıyor yani akrepler her yerde iken bunları geride bırakalım.

Yeni hayatınız nasıl gidiyor? Öldükten sonra dünyaya hangi düşüncelerle bakıyorsunuz? Hakikat senelerce değil, deklanşöre bastığınız karede gizlidir. Cemal Süreya’nın dizelerindeki hakikat şöyle anlatılır “Marmara’dan yirmi yılda çıkaramayacağı gerçeği/Okyanusu beş dakika seyretmekle kavrar’’.

Kimse soğuk çay sevmez. Çay demlenir, bardaklara dökülür, tadına doyulmaz, bitince yenilenir, çay olmadan muhabbet gitmez. Kahve ise acele etmeyendir 40 yıl hatırı vardır. O sebepledir ki muhabbeti samimiyetsizlerle çay soğur, keyif alınmaz, içilen kahve de acıdır. Duvara, kapalı kutuya, tozlu raflara, mezarlığa değil insanın ardındaki hakikate aşığım. Hakikati arayış ise ölene kadardır. Yani Scorpions’tan –Love Will Keep Us Alive…

Tuğba Şahin20/01/2020

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*