Tuğba Şahin yazdı: “DİCLE’NİN KUZULARI “

Prof.Dr.Haluk Dursunun ardından…..

Öncelikle ülkemizin, milletimizin,tarihe ve arkeolojiye essahlıca gönül veren tüm vatanperestlerin başısağolsun.

20 Ağustos akşamı teessürle öğrenilen acılı haber ,benim içinde hasar vericiydi.Ertesi gün Prof.Dr.Haluk Dursun için Galatasaray Lisesi’nde öğrencilik yıllarına ithafen konuşma programı düzenlendi. Ardından naaşı Sultanahmet Camii avlusuna getirildi. Cenazede erkenden geldiğimden güvenlikleri aşıp ailesi ile sohbet etme imkanı buldum.Aniden, beklemediğimiz, maruz bırakıldığımız haberin arka planında görünmeyen ‘derin devlet’ izlerinin var olabileceği şüphemizi tartıştık.

2010 yılı 1001 Alim Sergisi vesilesi ile Avrupa Yakası’na daha sık geçerek İstanbul gelişmelerinin bizzat içerisinde yer almaya başladığım Hipodrom; eskiden bugüne tarihi ve politik konuma sahiptir.Turistlerin daha sık ziyarette bulunduğu Ayasofya Camii de buradadır. Prof Dr Haluk Dursun’un Ayasofya Müdürlüğüne getirildiği vakitlerde yayınlanan İstanbul Kültür Tarihi kitabı 2012 itibariyle üniversitelerde 1.sınıf öğrencilerinin bahar yılı dönem müfredatına seçmeli ders kaynağı olarak okutulmaya başlandı. Terör saldırısının gerçekleştirildiği Alman Çeşmesi, bombalı saldırının yaşandığı 16 Mart Şehitleri Durağı , haksızlığa dik duruşun simgesi idamları ile meşhur darbeler şahidi Beyazıt Meydanı ‘da bu civarda yer almaktadır. Topkapı Sarayı’nda İlber Ortaylı’nın arşiv başkanlığı yürüttüğü dönemde sıkıntıların açığa çıkacağı belliydi. Çünkü personelden güvenlikçisinden en tepedeki bilinen ya da bilinmeyen örneğin FETÖ Örgütlenmesinin maşalı eli kültür mecralarında da uzandığından bizzat kaybolan tarihi eserlerden anlaşılmaktadır. Bitmeyen restorasyonlar, çalınan kpss soruları, arazi çalışmalarının yayınına sponsor destek bulunamaması,eğitim müfredatlarının ilk ve orta öğretimlerde oyuncak gibi nesil bozan tavırsızlıkları ,müzede rehberlik hizmetlerinin tam manasıyla yerine getirilemeyişi, üniversite tezlerinin basit torpil olayları önümüze sürülmesi, basının gündemi oyalayan parti liderleri arasındaki ‘demokrasi’ ne demektir kavgalarında yapılan dayatılan dış güçlerin meşguliyeti son derece ciddi yapılanmalarda bulunduklarının sadece görünen kısmıdır.


Yaşadığımı anlatayım; bir proje dolayısı ile Ege Bölgesi şehirlerini geziyoruz. Afyon’da II.Abdülhamit Devri Mevlevihanesi gezilirken yetkili tarih hocamızın destek alamayarak kültür müdürlüğünün yardımı olmadan yayına hazırladığı İşgal Dönemi Afyon isimli kitabına ben de kendi cebimden destek olarak imzalı edindim. Dipnot geçtim.

Hadisenin yaşandığı yer Erciş, bulunma sebepleri Malazgirt Şenlikleri,son sözü “ Dicle’nin kuzularını çakallara kaptırmayacağız ”. Tarihsel algıdan incelemeye çalışacağım siyasi boyutunu yetkililer düşünsün dersek, masa başı davranmış oluruz. Siyasetin de doğru analiz edilmesi mühimdir.Turizm ,terör tehdidi altındadır.Şöföründen personeline,veznecisinden tur rehberine, acentasından yatırımcısına ruh sağlığı kontrolleri ile birlikte disiplinden uzaklaşmış durumdadır. Dolayısı ile önemli insanların kullanacağı araçların, servisin, yol güzergahının raporları, hizmet edilen alınan kahve makinesinin piriz kablolarına kadar en ince ayrıntısı ile kayıt edilmelidir.

Haftalardır çeşitli şehirlerde yaşanan başka  tepki gören  mevzular da var. Orman yangınları,   kadın cinayetleri, termik santrale hayır eylemleri..

Van, Diyarbakır, Mardin illerinde seçilen HDP belediye başkanları görevden alındı. PKK bitti derken DAEŞ,YPG türedi. Çözüm Süreci Anlaşması silahsızlığı bozulduğundan beri , PKK terör yandaşı sözcüleri mecliste yer almaktadır.

Dicle ‘ye dair bilmemiz gereken ,” Elazığ’ın güneydoğusundaki Hazar Gölü(Gölcük) ayağı ile bu gölün güneyindeki Hazarbaba Dağı’nda çıkan suların birleşmesiyle olur’’
Türkiye-Suriye sınırına ulaşır ve Fırat ile birleşir.Tarım,enerji,stratejik açıdan önemli havzaya sahiptir. Diyarbakır’da 14 tarihi eser terörden tahrip olmuş zedelenmiş ve yeniden –restore edilmeye başlanmıştır. Sur içinde yer alan bu eserler kimliğimizin şahididir. Okçular Tekkesi ‘nin düzenlediği Kültür Bakanlığı onaylı atölyeye katılmıştım. Ders veren ok üstadı bir hocamız saha çalışmalarının önemini vurgulamıştı. Çünkü Türk sporlarına yatırımı da anlamayan vatandaşlarımız olduğu için en yakınımızdan darbe yiyoruz.

Söylenemeyenler, söylenecekler, yazılanlar nezdinde yazacaklarımızı pekiştirmek dileği ile….

Tuğba ŞAHİN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*