Özgür Günsay yazdı: “Asıl Mesele Anlamamakta”

 ASIL MESELE ANLAMAMAKTA

  
Dünyayı anlamamak için çok çaba gösteriyorum artık. Çünkü insan anladıkça delirir. Anlamamak en kolayı, en işe geleni gibi dursa da artık benim için doğru olan bu gibi. Anlamak isteyenlere rağmen anlamamak. Anlatanlara, anlamaya çalışanlara söylemek istediğim bir şey de yok aslında. Ama kendime her zaman şu soruyu sormuyor değilim: ne geçecek eline? Anlamak isterken, anlarken, anlamaya kafa patlatırken… Çok şeyi anlamaya çalışıyoruz da ne geçiyor elimize tam anladık derken değişen dünya düzeninde, kanun sisteminde, kız isteme töreninde ne geçiyor elimize. Üniversiteye başlarken öğrendiğin şeyin bitirince bir yanılgıdan ya da ne bileyim o şeyin doğru olmadığından hatta var olmadığından haberdar olunca ne oluyor bize?  

Anlamaya çalışırken; yoruldum, diyenler de çıktı yoluma. Taş koyar gibi bağrıma. Arkalarından serpilen suyun tozları daha eteklerinde iken kendilerini hacı eylemişlerdi. Ekmek için savaşan varken. Savaşları masada bile kaybederken, maçları izlerken bile mağlup gelen, sigara dumanında hiç bilmediği şiiri ezbere söyleyen, iki ekmek için iki bin küfre boyun eğen sizleri de anlamamak için bu kadar emelim. Sizi anlayınca ne geçecek elime. Anlamak artık her insanın harcı; anlamamak farklı bir pencereden bakmak falan değil. O pencereleri açılmayan evden kaçmak gibi bir şey.  

Bu kadar mezun varken, bu kadar işsiz varken anlıyorum diyen insan da çok olur. Birbirimizi anlamazsak çıkacak aydınlıklar karanlığa. Okuduğumuz kitapları bir daha okursak, izlediğimiz filmleri/dizileri, şarkıları, sevgilileri, dünya düzenini, beğendiğimiz kıyafeti, sözü, resmi tekrar sırf anlamamak için okursak ne geçecek elimize? Anlamak artık kolay şey. Gelin vazgeçin anlamaktan. “İnsanoğlunu anlamak o kadar kolay değil.”1 İnsanken anlamak daha da külfetli, hele ki bu zamanda. Ölenleri anlamaya çalışırken, depremde kalanları anlamaya çalışırken, sebeplerini-sonuçlarını anlayayım derken sonunda bir şey yapamıyorsan anlamamışsındır. Sonuç yine aynıysa anlamamışsındır. Elindeki sonuç ile karşında faal olan sonuç farklıysa yanılmışsındır. Yanlışı savunanları düşünüyorsan anlamamışsındır. Onları anlamıyorsan anlamamışsındır. Kendini anlatamıyorsan anlamamışsındır. Anlamak isterken ellerini boşa açarsın. Ya anlayacaksın ya da anlamayacaksın.  

Bence artık kork çünkü sen anlamak için VAR OLansın. 

F. ÖZGÜR GÜNSAY  

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*