Mune Gümüş yazdı: “Azim”

Azim

Azim kelimesi arapça “zm “kökünden gelen azm niyet sözcüğünden alıntıdır. Azama niyet etti yola koyuldu fiilinin mastarıdır. Burdan da anlaşılıyor ki bir insan  ben hedefim için azmedeceğim dediği zaman ben hedefim için yola koyuldum ve elimden geleni yapacağım anlamına gelmektedir.  “Hedef” denilen şey kısa sürede gerçekleşmiyor bazen . Azmeden bir insan hayatında sürekli zorluklarla karşılacaktır bu zorluklara karşı sabretmeli ve elinden gelen her şeyi yapmalıdır. İnsanoğlu işi için acelecidir biraz istediği bir şeyin hemen olmasını ister . Fakat ne yazık ki hiç bir iş azmetmeden uğraşmadan oldu haline gelmez. Azimli insan sürekli bir hareket halinde sürekli bir şey düşünme durumunda olur fakat azmetmeyen ve hayatta ne yapmak istediğini bilmeyen geleceğe karşı plansız olan biri sürekli olduğu yerde durmak eylemindedir. Sürekli olduğu yerde bulunmak ne yazık ki insanoğlunun gelişmesine katkıda bulunmaz.  Planlı bir geleceği olmalı insanın hayatında. Sürekli bir şeyler istemeli ve istediği şeyler için planlar yapmalı zamanını boşuna harcamamalıdır . Plansız bir insan hayatına yön vermekte zorlanır adımlarını ağır ağır atar ve zamana takılıp kalır . Zamane insanlarız işte zamanı nasıl kullanacağımızı bilmediğimizden zaman kayıp gider ellerimizden . Bu yüzden zamana takılıp kalmamalı,  hedefimiz için azmetmeli, sürekli durmak eyleminde bulunmamalı ve planlı bir geleceğimiz olmalı. Çünkü insanoğlunun hayatının rotası kendi elindedir.

“MUNE GÜMÜŞ”
17 yorum

  1. O kadar güzel bur şekilde dile getirmişsiniz ki bizim bile çoğu zaman unuttuğumuz şeyleri…Çok uzun bir yazı olmasada ıçeriği ve verdiği mesaj oldukça anlamlı olmuş.Ellerinize sağlıķ.

  2. Yazmak azim ister,emek ister. Azim başarıyı getirir.Yazarımızı azminden dolayi tebrik eder, basarilarinin devamini dilerim.
    (yeni yazılarınızı yayınlamanızı dört gözle bekleyen bir okuyucu…)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*