Kübra Bilgiseven tahlil etti: ” SÖZÜ YOLA KOYMAK |VEDAT AKILLI “

Sözü Yola Koymak

VEDAT AKILLI

1.Baskı: Nisan 2019

Beyan Yayınları

”Sadece söylemek mi?  Elbette değil. Eylemek önce. Eylemsiz söylem özsüz sözdür.” diyor yazar kitabın başlarında. Hani derdi olan yazar derler ya… İşte tam o misal. Gençlerden, okumamaktan, vitrin insanı olmaktan kendimize dönememekten ve daha birçok meseleden dem vuruyor yazar. Seküler/modern insanın dertleri, sorunları da arzu ve ihtiyaçları gibi hiç bitmek bilmiyor. Her şeyi istiyoruz, her yola girmek ve girdiğimiz yola göre şekil de almak istiyoruz. Oysa önümüze çıkan tüm yollar bizim için yürünecek yol ise kaybolmuşuz kendimizi dünyada kaybetmişiz demektir. Bilmiyoruz. Çünkü kendimize hiç bakamıyoruz. Evet, her gün saatlerce aynada kendi aksimizi izleyip belki de hayran oluyoruz. Ama gördüğümüz şekilden başkası değil. Öze bir türlü varamıyoruz. Halbuki biraz kendimizi dinleyecek dermanı bulabilsek kendimizde, insan olmayı başaracağız.  ”Susma, insanın en zarif halidir.” Susup, içimizi dinlemenin zamanı gelmedi mi sizce de sayın okurlar?

Yazar, daha önce çok dikkat etmediğim ve beni oldukça düşündüren moda kavramına da gönderme yapmış. ”Adamlara göre elbiseler değil, elbiselerin bedenlerine göre insanlar olmamızı istiyorlar.” Moda nasıl ki şekil olarak bizi tek tipleştiriyorsa zihin olarak da aynı fabrikanın ürünleri haline getiriyor. Tek tip kafalardan da özgün eser beklemek ütopya olur. özgün olmak, öze dönmek ve güzel görmek için daha çok okuyacağız, daha çok çalışacağız. Ve de yüreğimize kulak vereceğiz.

Ufak anektotlarla kitabını zenginleştiren yazar, listeme iki film ve bir kitap bile ekletti. Kitabın tasarımı da hoşuma gitti. Deneme seven arkadaşlara tavsiye ediyorum. Bir göz atın derim.

Yazar Hakkında:

1977 Şanlıurfa doğumlu Akıllı, Harran Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde lisans, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Anabilim Dalında Yüksek lisans yaptı. Kültür ve eğitim alanında birçok eğitim ve seminer veren yazarın çeşitli edebiyat sitelerinde yazıları yayınlandı.

Kübra BİLGİSEVEN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*