Kübra Bilgiseven tahlil etti: ” DİRİLİŞ NESLİNİN AMENTÜSÜ |SEZAİ KARAKOÇ “

Diriliş Neslinin Amentüsü

SEZAİ KARAKOÇ

1.Baskı:1976

84.Baskı:2019

Diriliş Yayınları

Dirilten, elimden tutup ayağa kaldıran, bana şefkat tokatı atan bir kitaptan herkese merhabalar.

Karakoç’u tanıyanlar onun için ”Diriliş” kavramının ne kadar önemli olduğunu bilir. Bir zamanlar kurmuş olduğu partiye de ismini veren bu kavramın önemini bu kitabında daha iyi anladım diyebilirim. Dili oldukça anlaşılır ve akıcı. Bir çırpıda okuyorsunuz. Kalın bir kitap olmamasına rağmen içi oldukça dolu ve eğitici. Öğretmenlerin okuması gereken kitaplar listesinde yer alıyor (ben de bu vesile ile okudum.) Ancak bence lise çağına yaklaşan gençler başta olmak üzere herkesin okuması gereken bir eser. Dirilmek, kendimize gelmek, muasır medeniyetlerin önüne geçmek adına okuyun/okutun derim. Hediye etmek için de bir numara bir eser diyebilirim. Peki nasıl olmalıdır Diriliş Nesli?

  • İş, onun için ibadettir. Müslümanlara hizmet etmek, dünyayı Allah yolunda imar etmek ibadettir.
  • Kuvvetli olmak borcundadır. Hem kendi inanç ve medeniyetini korumak, hem zulmün insanlığa mani olmak için.
  • Diriliş, eri çalışkandır. Tembellik, nefsin yatağıdır.
  • Diriliş eri bilir ki, ekonomi, kültürün eşyaya dönük yüzüdür.
  • Fabrika, işyeri, dükkan, mescidin bir uzantısıdır. İslam ruhunda iş sahibi de işçisi gibi bir işçidir. Karı sınırlı olacaktır. Kazancını israf edemez, istediği gibi tüketemez. Kazancı ve sermayesi ona Allah’ın emanetidir.
  • Çağımızda cihadın sadece cephede savaşmak olmadığını bilir. Ekonomi ve kültür savaşları da cihadın zaruri bölümleridir.
  • Kadın ve iş düzeni, kadının özelliğini ve iç özgürlüğünü yok etmeyecek biçimde yeniden düzenlenecek, bugün görülen, kadının özgürlüğü adı altında, yedek bir erkek türüne dönüştürülerek yozlaştırmaya gidiş önlenecektir.,
  • Devlet ve yönetim kurumu, emeğe ve sermayeye yol gösterici, iş gösterici, alan açıcı olacaktır.
  • Kişinin. kuruluşların, devletin ve toplumun bir günü öbür gününe denk olmayacak, dünyanın ahiretin tarlası olduğu asla unutulömayacaktır.

Biz bu neslin neresindeyiz peki? Sizce düşlenen bu nesil ütopya mıdır? Yorum sizlerin..

Yazar Hakkında:

Şair, yazar ve mütefekkir olan Karakoç 1933 Diyarbakır doğumludur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazandı ve okulun maliye bölümünden 1955 senesinde mezun oldu. Üniversiteye başladığında Doğu ve Batı klasiklerinin çoğunu okumuştu. Yine bu yıllarda Necip Fazıl ile tanışarak Büyük Doğu okuyucusu oldu. Mezun olduktan sonra devletin çeşitli kademelerinde görev aldı. 1990 senesinde Diriliş Partisi’ni kurdu. 1997 senesinde Partiler Kanunu gereğince Türkiye’deki il sayısının yarısında şube açmadığı ve üst üste iki seçime katılmadığı gerekçesiyle partisi kapatıldı. Hayatını İslam dünyasının yeniden dirilişine adadı. Pekçok alanda bu kavramı işledi. 1968’de MTTB Milli Armağanını,, 1970’de Gümüş Hürriyet Madalyasını, Hikayeler kitabıyla 1982’de Türk Yazarlar Birliğinin hikaye ödülünü- 1988’de Üstün Hizmet Ödülünü, 1991’de 12. Dünya Şairleri Kongresinde World Acedemy of Art and Culture ödülünü aldı. Diğer eselerinden birkaçı:

Hızırla Kırk Saat, Taha’nın Kitabı, Gün Doğmadan, Piyesyer, Armağan, İslam’ın Dirilişi, Yitik Cennet, Çağ ve İlham, Tarihin Yol Ağzında.

Kübra BİLGİSEVEN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*