Hanife Bayazit yazdı: “Sağlıklı olmak için sağlıklı düşünmemiz gerek”

Düşüncelerinize her zaman inanmayın. Gereksiz korkularınıza destek olup hayatınızı karartmayın. Geçenlerde kendini neredeyse kuyuya atmış biri ile görüştüm. Bilinç altında kendini hasta konumuna inandırmış adeta, o kadar kafasına takmış ki beyin tümörü olacağını  neredeyse yalvarıyor olması için. Olsun da doğru çıksın düşüncelerim diye farkına varmadan bütün negatif enerjileri üstüne topluyor. Kan tahlileri iyi, tüm doktorun yapmış olduğu testler iyi, fakat adamın elleri titriyor, kulak çınlaması var ve korku. Korku, panik atak birde korkudan korkmak işte bunlar düşüncelerin bize vermiş olduğu korkular dolayısı ile hasta yapan durumlar.


Nasıl çıkılır bu işin içinden? Kısaca bir yazalım anlamak için.
Vücut belirtileri: el terleme titreme, nefes alış veriş ve kalb atisi çoğalır, Ayak kol tutmaz olur, mide bulantısı uyuşukluk v.s.
Hislerimizde: Korkuyoruz ve kendimizi sıkıyoruz
Düşüncelerimizde: başka bir şeye konsantre olamıyoruz ve kötü bir şeyler olacağına aklımızı sabitliyoruz.
Davranışlarda: Sosyal hayata uzak duruyoruz yada tamamen arkadaş çevresinden kopuyoruz kötü alışkanlıklar ile kendimize güç empoze ediyoruz. 


Bu kısır döngüden çıkmak zordur bu otomatik döngünün içine bir çomak sokmak gerek, bir başkası değil kişi kendisi yapması en sağlamı. 
Düşüncelerimiz bizi farklı yerlere getirebilir. Mantık önemli mantık ile yola çıkarsak düşüncelerimiz mantığımız yönünde gelişir. Vücudumuz potansiyel olarak hep iyi olmamızı ister ve sağlıklı olabilmek için ne gerekiyorsa onu yapar. Biz vücudumuzun bu tutumuna destek olmazsak onunla bir bütün olamayız. Korku aslında kendimizi korumamız için vardır ve doğru hareket etmeyi sağlar. Diyelim bize zarar verecek bir durumda korku his etmek bize doğru davranmamızı emreder. Fakat tehlike olmayan durumlarda Korkuyu ön plana çıkarmak zarar vericidir. Bu düşünceyi hastalık durumuna çevirirsek olmayacak hastalıklara beynini sabitlemek olacakmış gibi hareket etmek kimseye bir fayda getirmez ayrıca sabit düşünce olarak yerleşirse beynimize,  vücudumuz da ona zamanla  inanır şalterleri farklı olsa da vücut his ve düşünce ayni yolun yolcusu. Onları birbirleri ile bağlantılı iyi kullanmak gerek. Motivasyon her derde devadır kendini bilerek iyi his etmek bu kısır döngünün içinden çıkmak için bir şanstır. Kendinize bir şans verin ve dünyada en değerli en becerikli en sevecen insan siz olduğunuza kendinize inandırın.Siz inandıktan sonra o yönde hareket edeceğinize kendiniz inanamayacaksınız.


Yanlış düşüncelerin sizi yönlendirdiği yönlere yönlenmeye izin vermeyin. Dümeni elinize alın hangi istikamete gitmek istiyorsanız oraya gidin. Düşünceleriniz hisleriniz ve bedeninizle ortaklaşa yönünüzü belirleyin. 


Hanife Bayazit

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*