Funda Yıldız yazdı: Gizli İkram ” Zaman “

    GİZLİ İKRAM ” ZAMAN

Çok kolay tüketilen, değeri tam anlamı ile idrak edilemeyen, Allah ın ant ettiği bir nimet …Zaman!

Tedavi eden, geliştiren bir yanı da var…..

İlk bakışta imtihan gibi gelen fakat hedefe ulaştığında bir ikram olduğu fark edilen kavram….

İnsanı tekamül seviyesine ulaştıran bir kemalat seviyesi…….

Buna en güzel örnek Kuran-kerim de Yusuf suresinde var. Hikaye kısaca şöyle; Yusuf peygamber haksız bir suçlama ile karşılaşır ve zindana atılır. Zindana onunla birlikte iki genç daha girer.O iki gençten biri, ‘’Ben rüyamda kendimi üzüm sıkarken gördüm.’ ’der. Öteki   ise, ‘’Ben rüyamda başımın üstünde ekmek taşıdığımı ve ekmeği kuşların gagaladığını gördüm.’’der ve ekler :’’Sen bizim bu rüyamızı yorumla. Çünkü sen anladığımız kadarıyla rüya tabirini iyi bilen birisin.’’

Yusuf peygamber bu bana Allah ın öğrettiği bir ilimdir der ve yorumlar.” Ey zindan arkadaşlarım biriniz kurtularak efendisine yine hizmete devam edecek . Diğeriniz ise asılacak ve başını kuşlar gagalayacak’’ der.  Rüyalar vuku bulur. Yusuf peygamber hapisten kurtulan gence: “Efendine benden bahset’’ der . Fakat genç unutur yada kuran-ı kerim in ifadesi ile ’’Allah unutturur’’ ve beş-on sene daha zindanda kalır. Mısır emiri bir rüya görür. Genç, Yusuf peygamberi hatırlar. Yorum yapılır ve tecelli odur ki Yusuf peygamber hazineden sorumlu bakan olur.

Bu hikaye  , Kuran-ı Kerim in tabiriyle kıssaya baktığımızda, olumsuz bir durum varmış gibi görünse de ; Aslında ,Yusuf peygamberin  daha sonra ki hayatında yaşayacağı , olaylar için sağlıklı karar vermesinde bir olgunluk süreci olduğu anlaşılır.

Bizim de hayatımızda, isteklerimiz hayallerimiz vardır. Elimizde olmayan sebeplerden ötürü bir türlü ulaşamayız. Hiç ummadığımız ,  tahmin dahi edemediğimiz bir anda ikram sunulur .Aklımızdan şöyle geçirebiliriz.”Bu isteklerim daha önce verilmiş olsaydı, üstesinden gelemezdim, benim için ne kadar hayırlı oldu, bu yaşta bunu elde etmem.

Hiçbir şey için acele etmeden, elimizden geleni sonuna kadar yapıp zamana bırakalım. Bakalım ne mucizeler bekliyor bizleri….

FUNDA YILDIZ

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*