Fatma Oduncu yazdı: “Çocuk”

Günlerdir sosyal medyada bir video dönüp duruyor istediği ayakkabıyı alamadığı için annesini merdivenlerden yuvarlayan kızın görüntüleri. Herkes kıza lanetler okuyor kızıyor evet haklılar kızmakta ancak bu işin birde öbür tarafı var. Maalesef artık çocukları sosyal medya büyütüyor. Onların dayattığı marka takıntısı ile büyüyor çocuklar. Medyanın merhametine bırakılan çocuklar değerlerini bir çift pabuçta arar oldular ve bulamayınca sonuç bu.

Bazı ebeveynler çocuk büyütürken onlara hiçbir sıkıntıyı yansıtmıyorlar çocuk aile içindeki birçok sıkıntıyı hissetmiyor bile. Çocuk istediği bir oyuncak ve eşyaya hiç emek vermeden hasretini hissetmeden sahip olabiliyor. Bu şekilde hayatın gerçeklerinin farkına varmadan büyüyorlar. “Aman çocuklar yorulmasın“ diye onların yapabileceği birçok iş anne babası tarafından yapılıyor okul ödevleri de dahil. Çocuk bunu anne babanın mecburiyeti olarak algılıyor. Çünkü anne ve baba çocuk büyüyene kadar her istediğini yapıyor. Ebeveyler çocuğun egosunu öyle bir şişiriyor ki çocuk dünyadaki en önemli varlığın kendisi olduğuna inanıyor.

Ben demiyorum ki çocukları köle gibi çalıştıralım, onlara hiçbir değer vermeyelim, onları ezelim yok böyle bir şey. Tabi ki çocuklarımızı çok seviyoruz ve koruyoruz. Onları yetiştirirken bir sarraf gibi dikkatli olmalıyız.

Onlara yaşına uygun sorumluluklar vermek lazım. Kız çocukları anneye erkek çocukları babaya yardım edebilir, belki bir miktar yardımla derslerini kendileri yapabilir. Yapmadıklarında bunun bedelini kendileri ödemeli dikkatinizi çekerim bedel diyorum ceza değil. Öğretmeninden azar işitecek se bırakın işitsin siz mazeret bulmayın. Bedel olarak bir şeyden mahrum kalacaksa kalsın ki bedelini ödediği aynı hatayı tekrarlamasın.

Çocuk yetiştirmedeki en önemli noktalardan biride büyüklere saygıdır. Eğitimin temeli saygıdan geçer. Geniş aile yapısı çocuk eğitiminde mükemmel bir ilk basamaktır. Çocuk büyüklere saygıyı yaşayarak öğrenir ve içine sindirir. Maalesef günümüzde geniş aile yapısı oldukça azaldı. Size tavsiyem çocuklarınızı mümkün oldukça nene ve dedeleriyle bir araya getirmenizdir. Siz fark etmeseniz bile onlar çok şey öğreneceklerdir. Evet tabi ki her çocuğun kendi şahsiyeti ve yaratılış özellikleri vardır aynı zamanda ergenlik denilen bir gerçeklikte var.

Merhameti öğrenmiş, haramı, helali seçen ve sorumluluklarının bilincinde olan bir çocuk evet bazen hatalar yapabilir. Ama kolay kolay büyüklerine zarar vermez.

Merhametli çocuklar büyütmemiz dileğiyle.

Fatma Oduncu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*