Fatih Tezce yazdı :” KAR VE KÂR”

Gidişatımız kendimize olsun diye çalışmalıyız. Örnek olmak yaşamakla olur. Yaşamadığımızı örnek olarak veremeyiz. Nimetin de zekâtı vardır. Bazen aklın zekâtı fikir üretmekle olur. Her şey maddiyat değildir. Kendimizden başlayan ve yine kendimize olan yolculuğumuz, çizgimizden sapmamakla mümkündür.

Kar yağarken içimize serinlik gelir. Aynı zamanda sıcaklık kaplar evlerimizi. Kış mevsimi ayrı güzeldir. Soğuk olur tabiat, olsun. İnsanın insana soğuk olmasından kötü değildir dışarının soğuması. Dalda üşüyen kuş, sokağın başında rızkını bekleyen kedi, insan elinden buğday yiyen ceylan yavrusu, insanın insana yakın olması zorunluluğunun görselledir. Kar yağarken yollar kapanır belki ulaşım aksar. Doğal dengeye müdahale edebilmemiz söz konusu olamaz. Burada zaten insanın acziyeti saklıdır. İlahi denge böyle kurulmuş. Yeter ki insanın insana olan yolları kapanmasın.

Tabiatın içinde yolun, toprağın, otun, gökyüzünün görevleri vardır. Yol, bir canlıyı diğer canlıya kavuşturur. Yolun da böyle mübarek bir görevi var. Toprak ise geldiğimiz yeri her gün bize hatırlatır. Gideceğimiz yeri unutmama görevi de toprağa verilmiştir. Mesela, ot dirilmeyi, sıfırdan yeşillenmeyi tarif eder. Gökyüzü ise bir memleket, özgürlük ise o memlekette yaşamaktır.

İnsanın beşeri olarak görevleri vardır. Beşeri görevleri aksatmamak birinci görevi olan dini görevlerini aksatmamakla başlar. Yolumuzu şaşırmamak, birlikte yürümek, gökyüzünden ilham alarak değerlerimizi yeşertmek gidişatımız olmalıdır. Kucak kucak kar, insanımıza kucaklamayı hatırlatsın. Karda iz bırakarak yürümek örnek olmayı, soğukta titreyen kuşları yemlemek muhtaca yardım etmeyi, göz gözü görmeyen kar fırtınası ise duygularımızın yoğunluğunu yaşatsın bize.

Terk edilmiş evler varsa onları da beyaza boyasın kar. Beyaz, ümidin rengidir. Karlı ayların çocuklar için, çocuklar gibi hüznünü ve sevincini gönlünde yaşayan herkes için kârlı bir mevsim oluşunu seviyoruz. Kısacası derdimizi seviyoruz. Kârımız derdimizdir.

Fatih TEZCE

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*