Efruz edebiyat, kültür ve sanat dergisi yayın hayatına başladı.

Efruz demek aydınlık demektir, aydınlatan demektir.Bizler edebiyat adına bir araya gelen bir sevda topluluğuyuz. Mürekkebin değdiği her yerde bir iz bırakmak, o izi takip eden bir çift göze vesile olma niyetinde olan edebiyat âşıklarıyız. Bir insanın en büyük gayesi hep en iyisini olmayı hedeflemektir, lakin unuttuğu bir şey vardır; Mum ışığı etrafını aydınlatmadan kendine bir aydınlık vaad edemez.

Bizler mum ışığını küçücük bir umutla yaktık ve bizlere birçok şey çağrıştıran efruzu adak olarak kıldık. Onu süsleyip ince ince dokumak bizim ellerimizdeyken, efruzu taçlandırmak siz değerli okuyucuların ellerinde. Her yazı,her şiir farklı bedenlerde buluştukça farklı yorumlara ve duygulara sebebiyet verir.Herkes için birbirinden farklı anlamlar içerir. Tıpkı yenen bir yemek hakkında sunulan lezzetin eşsiz tarifi gibi.. Biz edebiyata gönül veren bu topluluğun efruzla birlikte içimizde olan o umut ışığını tüm insanlara aşılamak hedefinde olup,onlara günümüz olaylarını farklı yöntemler deneyerek anlatıp, eşsiz bir şiir yolculuğunda farklı diyarları ziyaret etme yolundayız.Yapılan yanlışlıkların sebeplerini, yaşanmış ve yaşanması muhtemel olan olayları açmak ve insanları bu konularda aydınlatma yolundayız. Yasanan gerçek hikayelerden parçalara yer verip siz değerli okuyucuların dersler çıkarmasına vesile olma amacındayız. Küçüklüğümüzden beri büyüdüğümüz masallar ve hikayeler hayatımıza renkler katmıştır. Tabiki de dergimize renk katacak efruzun hikayesini de dinlemek yüzümüze bir gülümseme takdim edecektir.

İçinde hep edebiyata bir aşk besleyen ve hayalinde var olan dergiyi okuyuculara sunma azmiyle, lise yıllarından beri mücadele veren bir genç edebiyatçının hikayesi.. Farklı olmak kulaklara ne kadar basit geliyor değil mi?İşte tam da bu kelimenin hakkını veren bu genç edebiyatçı elini taşın altına koyarak mücadelenin ne demek olduğunu hepimize göstermiştir. Lakin verdiği mücadele lise yıllarında sonuç bulamamış ve ne yazık ki dergi çalışmalarına başlanılamamıştır. Biraz üzücü olsa da içinde olan umut ışığını tüketmeden yılmamış ve pes etmeden mücadeleye devam ederek var olmayan ve herkes için “olmaz” denilen yolculuğa sıkıca sarılmıştır.

Üniversite 1. Sınıfta “Evet bu sefer olacak” dediği zamanda tam dergi çalışmalara başlamışken Tüberküloz olduğunu öğrenir ve çalışmalar yine yarım kalmış olur.Ama onun moral kaynağı her zaman edebiyata duyguyu aşktır. Sonucu ne olursa olsun edebiyatı bir moral ve yaşam kaynağı olarak görmüş,tutunacak en sağlam dal olarak ona tutunmuştur. Belkide satırları süsleyerek en güzel sözcüklerle yeni hülyalara yol vermiştir.Pes etmeden mücadeleye devam diyen bu gencimiz iki yıl sonra tekrar dergi çıkarma aşamasına gelmiş lakin bu seferde covid 19 sebebiyle dergi tekrar çıkarılmamıştır. Sürekli bir engel ile karşı karşıya kalmak bir nebze olsun umudumuzu kırar ve uğraşmaktan alıkoyar.Ama bu gencimiz bizlere gerçekten de mücadelenin, azmin,pes etmemenin ne demek olduğunu efruz dergisini çıkararak göstermiş oldu. Evet sonunda dergi çıkmış oldu.Belkide içinizden derginin isminin neden efruz olduğunu soranlar vardır.

Bütün imkansızlıklara rağmen zorda olsa dergimizi çıkarmayı başarmıştık. Tüm değerli yazar dostlarımızla bir mücadele verilmiş sonunda dergimiz çıkmıştı. Lakin bu dönemde bu çağa bir ışık lazımdı. Bizlerde göz kamaştırıcı yolu aydınlatan ışık anlamında olan efruzu seçme kanısına vararak bu ışığın ana kaynağı olmaya karar verdik.Bu mücadelede yer alan tüm değerli yazar arkadaşlarımızın eline emeğine sağlık. Zorlu bir süreçte inanılması güç olan bir mucizeyi gerçekleştirdik. Tabikide bu mücadelenin ana karakteri olan edebiyat aşığı gencimizi bence sizlerde merak etmişsinizdir. Bu edebiyat aşığı gencimiz Efruz Dergisi yayın yönetmeni Murat Öztürk’tür. Azminden ve mücadelesinden ötürü kalemdaşım tekrardan tebrik ederim. Bir yolculuğa çıkmak için belirli hazırlıklar yapmak gerekir. Bu hazırlıklar biz Efruz Dergisi yazarları olarak devam etmektedir. Yalnız bu yolculuğun ana faktörü siz değerli okuyuculardır. Bu yolculuğa var mısınız ?
Efruz’la sizlere lezzetine doyum olmayan bir yolculuk vaad ediyoruz.. İnanın bu lezzetin tadına doyamayacaksınız…


7 yorum

  1. Tanıtım harika ifade edilmiş.İcerik kısmen fazla amatörce olduğu okuyucu ilk basta biraz (tanitima göre) hayalkırıklığına ugrayabilir.karsilikli hoşgörü sabir ve selamet diliyorum…

  2. Yedi güzel adam sayfasının admini yunus kaçarda bu güzel ekibin bir parçasıymış. Sayfada kendi şiirlerini paylaşırkende böyle bir edebiyat ışığı olduğunu anlamıştım. Bu yolda başarılar dilerim…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*