Begüm Burak yazdı: “Cemal Süreya Üzerine Notlar…”

Cemal Süreya Üzerine Notlar…

O daha çocukken başladı şiir yazmaya…

1931 Erzincan doğumlu olan Cemal Süreya 9 Ocak 1990’da hayatını kaybetmiştir. Asıl adı Cemalettin Seber olan Cemal Süreya Türk edebiyatına damga vuran önemli şairlerdendir. Çocukluğu göçebe olarak geçen şairin eserlerinde bu izler görülmektedir. Şeyh Sait isyanından sonra devam eden bir dizi Kürt isyanı, ailenin Erzincan’dan sürgün edilmesine neden olur. Yük vagonunda uzun bir tren yolculuğuna çıkılır. Bu tren yolculuğu “Kişne Kirazını ve Göç, Mevsim” adlı şiirine de aksetmiştir: “Ben bir yük vagonunda açtım gözlerimi” der Cemal Süreya.

Sezai Karakoç ile dostlukları tüm fikir ayrılıklarına rağmen ilerlemiştir. Üniversite yıllarında Cemal Süreya çeşitli takma adlar kullanarak muhtelif dergi ve gazetelerde yazılarını yayımlamıştır. 1953’te ilk şiiri “Şarkısı Beyaz’’ın yayınlanmasının ardından dergilerde karikatürleri de yer almıştır.

Cemal Süreya için şiir hayat ile direkt ilgilidir. O, bunu şöyle ilişkilendirir: “Hayatın güncelliğidir, hayatın gazetesidir şiir.” Süreya, 1984 yılında Kadınca Dergisi için kaleme aldığı yazısında evlilik ile aşkın öldüğünü ileri sürmüştür. Bu görüşünü şu şekilde dile getirmiştir: “Bir de aşkta rekabet vardır. Çoğunca rekabetten doğar aşk. Her an elinden kaçırabilecek gibiysen ona tutkun büyür. O sadece seninse, onun için de, senin için de, özellikle erkek için, aşk yavanlaşır.” 

Cemal Süreya’nın babasının ölümü üzerine yazdığı  ‘’Sizin Hiç Babanız Öldü mü’’şiiri edebi dünyada çok önemli bir yer kazanmıştır

Sizin hiç babanız öldü mü?

Benim bir kere öldü, kör oldum

Yıkadılar, aldılar, götürdüler

Babamdan ummazdım bunu, kör oldum

Siz hiç hamama gittiniz mi?

Ben gittim, lambanın biri söndü

Gözümün biri söndü, kör oldum

Tepede bir gökyüzü vardı yuvarlak

Söylelemesine maviydi, kör oldum

Taşlara gelince hamam taşlarına

Taşlar pırıl pırıldı ayna gibiydi

Taşlarda yüzümün yarısını gördüm

Bir şey gibiydi bir şey gibi kötü

Yüzümden ummazdım bunu, kör oldum

Siz hiç sabunluyken ağladınız mı?”

Bu yıl vefatının 30. sene-i devriyesi idrak edilen Cemal Süreya edebiyat tarihimizde vazgeçilmez bir yere sahiptir. Ruhu şad olsun…

Begüm Burak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*