Barış Tanrıver yazdı: ” ONU ANMAMIZ GEREKEN GÜN SEVGİLİLER GÜNÜ KUTLUYORUZ- DELİ HALİT PAŞA “

Yemen, Trablusgarp, Balkanlar, Gümüşhane, Erzurum, Kars, Ardahan, Artvin, Bayburt, Kocaeli, Sakarya, Mudanya, Gemlik ve Ankara da görev yapan bu kahraman hakkında 500 sayfa okudum. Girdiği savaşlar ve çatışmalar o kadar fazla ki, hepsini aklımda tutamadım. Yazdığım şehirler ve bölgeler aklımda kalanlardı. Ona Deli Halit Paşa diyorlardı. Deliliği gözü karalığındandı. Görgü tanıklarının ifadeleriyle, Düşmana karşı Fetih suresini ezberden okuyarak ve çoğu kez mevzi almadan ilerleyen cesur bir askerdi.

Belinde iki tabancası vardı. Kendi deyimiyle sağ tarafındaki tabancasının adı “namuslu” diğerin adı ise “namussuz” idi. Biri ile düşmana, diğeri ile savaştan kaçanlara ateş ediyordu. Prensiplerinden taviz vermediği için girdiği her çatışmadan zaferle dönüyordu. Onun görev yaptığı tüm bölgelerde halk kendisini çok sevmişti. Bugün Türk silahlı kuvvetlerinde görev yapan bazı subaylarımız bile, görev yaptıkları yerlerde ki bölge halkından Deli Halit paşayı dinlerler. Onlara da babaları anlatmıştır. Tarihin kaydetmediği pek çok bilgiyi de bu tanıklardan öğreniyoruz. Sizde lütfen yeni nesillere bu kahramanlıkları anlatın.

Elinize bir harita alın ve harita üzerinde onun gittiği bölgeleri, işaret parmağınız ile gezin. Kalbi vatan için atan bu kahramanın çektiği zahmeti böyle bile anlamak mümkündür. Genç yaşına rağmen çok sayıda zafer elde eden, hatta başarılarından dolayı erken terfi ettirilen bu genç kahraman, Ankara da TBMM koridorunda dost kurşunu ile hayata veda etti. Hikayenin bundan sonrası, bilmeyenler için araştırmaya değer niteliktedir.

Ama beni esas üzen şey ise böyle yiğit bir kahramanı, vefatının sene-i devriyesinde hatırlayamamak. Evet biz, papaz Valentine adına düzenlenen 14 Şubat  sevgililer gününü kutluyoruz, ama aynı gün vefat eden Halit Paşayı maalesef hatırlamıyoruz.

Barış TANRIVER

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*